Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Pracov. Lék., 56, 2004, No. 2, p. 74–77
 
Inhalační trauma 
Zvoníček V.1, Brhel P.2 

1Anesteziologicko-resuscitační klinika Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, přednosta prof. MUDr. Pavel Ševčík, CSc. 2Klinika pracovního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, přednosta doc. MUDr. Petr Brhel, CSc.
 


Souhrn:

       Autoři představují inhalační trauma jako aktuální riziko naší současnosti. Inhalace škodlivin působí iritačně zejména na horní cesty dýchací a na sliznici bronchů. U látek méně rozpustných ve vodě dochází také k významnému postižení plicního parenchymu. Nejzávažnější formou takového postižení je syndrom dechové tísně dospělých, jehož základní charakteristikou se článek zabývá. V klinickém obraze inhalačního traumatu se nejčastěji objevují symptomy z dráždění horních dýchací cest, bronchospasmus a případně známky postižení plicního parenchymu. Podle rozsahu postižení se rozvíjí různě závažná hypoxie. Léčba je nespecifická, spočívá ve vyproštění oběti, aplikaci kyslíku, při progresi stavu je nutná orotracheální intubace a umělá plicní ventilace.

        Klíčová slova: inhalační trauma, pracovní prostředí, toxický edém plic, ARDS
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER