Souhrn:
Citem práce je shrnutí současných poznatků o zdravotním riziku dusičnanů a dusitanů ve formě podkladu, použitelného při zpracování odhadu rizika dusičnanů z pitné vody. Zahrnuje základní čtyři etapy odhadu rizika, to jest identifikaci nebezpečnosti, charakterizaci nebezpečnosti, hodnocení expozice a charakterizaci rizika. Věnuje se i analýze nejistot, spojených s hodnocením rizika dusičnanů z pitné vody a upozorňuje na některé, dosud ne zcela zodpovězené otázky možných chronických toxických účinků dusičnanů a jejich zprostředkovaného účinku karcinogenního.
Pro kvantitativní odhad rizika se doporučuje s výjimkou kojenců do 3 měsíců věku použití přijatelného denního příjmu WHO jako referenční hodnoty a je upozorněno na zvýšenou míru rizika chronických toxických účinků dusičnanů u dětské populace.
Na základě hodnocení zdravotních rizik se doporučuje obezřetnost orgánů ochrany veřejného zdraví při povolování užívání pitné vody s nadlimitním obsahem dusičnanů. Považuje se za opodstatněné povolovat užívání pitné vody s obsahem dusičnanů pouze cca do 80 mg/1 a to jen v případech, kdy nelze zajistit jiný zdroj pitné vody a vždy jen na přechodnou dobu max. 31et. Zásadní podmínkou by měla být adekvátní informace zásobovaného obyvatelstva o riziku dusičnanů s doporučením omezit spotřebu této vody k pití u těhotných žen a dětí do 61et.
Klíčová slova:
dusičnany v pitné vodě - hodnocení zdravotního rizika
|