Souhrn:
Cíl studie: Pooperační delirium je jednou z častých komplikací po velkých chirurgických výkonech. Cílem bylo ověřit hypotézu, zda se na patofyziologii deliria podílí SIRS jako nespecifická reakce organismu na trauma. SIRS je komplexní sít vzájemně provázaných pochodů; jedním z koncových efektorů ve tkáních je COX-2. Typ studie: Prospektivní otevřená studie.
Název a sídlo pracoviště: Centrum kardiovaskulární a transplantační chirurgie, Brno. Materiál a metoda: Do studie bylo zařazeno 86 po sobě jdoucích pacientů starších 65 let s ICHS, indikova¬ných k elektivní operaci na otevřeném srdci; vyloučeni byli pacienti s delirantním stavem v anamnéze. Byli náhodně rozděleni do skupiny léčené (n = 40) a kontrolní (n = 46). V léčené skupině byl v operační a 1. po¬operační den podáván parekoxib (40 mg i. v. po přijetí na JIP + infuze 1 mg/kg/den), 2. a 3. den byl nahrazen valdekoxibem 2 x 20 mg orálně. Od 1. do 7. dne byli pacienti denně vyšetřeni a skórováni podle klinické závažnosti deliria (0-5). Neparametrickým testem a t-testem byla hodnocena incidence, trvání deliria a průměrné dosažené skóre.
Výsledky: Skupiny se nelišily ve výskytu přidružených onemocnění, v perioperačních faktorech, ani průměrným věkem. V léčené skupině bylo trvání deliria významně kratší než ve skupině kontrolní (1,9 ± 0,9 vs 3,6 ±1,6 dne; p = 0,02). Incidence deliria byla v obou skupinách shodná. Průměrné dosažené skóre závažnosti v léčené skupině bylo nižší, ale nedosáhlo statistické významnosti. Rozdíl ve výskytu pooperačních komplikací v obou skupinách byl nevýznamný.
Závěr: Podávání inhibitorů COX-2 zkrátilo průměrnou délku trvání pooperačního deliria u pacientů.To naznačuje, že se cyklooxygenáza podílí na jeho vzniku. Pooperační delirium by se tak zařadilo mezi komplikace vyvolané SIRS. Intervence směrované k potlačení SIRS by mohly působit preventivně proti vzniku deliria.
Klíčová slova:
pooperační delirium - koxiby - kardiochirurgie
|