Souhrn:
Vývoj hrudní chirurgie v Československu má velmi úzký vztah k 1. lékařské fakultě UK v Praze. První česká chirurgická klinika byla založena na této Lékařské fakultě v r. 1882, jejím prvním přednostou byl prof. Vilém Weiss. Druhá chirurgická klinika v Praze vznikla v r. 1922 a jejím prvním přednostou byl Rudolf Jedlička, druhým byl docent, posléze profesor a akademik Jiří Diviš. Jiří Diviš je oprávněně považován za zakladatele československé školy hrudní chirurgie.
Zatímco v první polovině 20. století byla hlavním hradně chirurgickým problémem plicní tuberkulóza, v druhé polovině 20. století a v současnosti je hlavní náplní operativy plicní karcinom. Co nového můžeme našim nemocným nabídnout v současnosti? Rozvinula se metoda bronchoplastik (tzv. sleeve resekcí), podobným způsobem lze řešit i karcinomy tracheobron-chiálního větvení - kariny. Rozvoj techniky přinesl staplery - šicí stroje do chirurgie. Díky nim je možné šít plicní tkáň i při těžce emfyzematózní plíci. Významným posunem plicní chirurgie kupředu bylo zavedení metody plicních transplantací do praxe 22. 12. 1997, kdy prof. Pafko s kolektivem provedl u nás první plicní transplantaci. Pokročila technika miniinvazivní hrudní chirurgie. Videotorakoskopie je nyní nedílnou součástí hrudní chirurgie. Velkým přínosem v diagnostice nádorových onemocnění plic je zavedení PET -CT vyšetření.
Kam směřuje vývoj chirurgie a hrudní chirurgie? Ukazuje se, že specializace je nutná ve vývoji všech chirurgických oborů. Plicní a mediastinální chirurgie vyžaduje při některých hraničních a technicky náročných výkonech spolupráci s kardiochirur-gem. Mělo by dojít k centralizaci hradních onemocnění do center, které mají dostatek zkušeností a zázemí k rozvoji obora.
Klíčová slova:
|