Molekulární screening stolice pro kolorektální karcinom
Vobořil R.1*2, Weberová J.2, Dvořák J.3
'Chirurgická klinika, 3. LF UK a FNKV Praha, přednosta doc. MUDr. J. Fanta, DrSc. 2Oddělení buněčné a molekulární biologie Centra biomedicínských oborů, 3. LF UK a FNKV Praha, přednosta doc. RNDr. J. Kovář, DrSc. 3Klinika onkologie a radioterapie, FN Hradec Králové, přednosta doc. MUDr. J. Petera, PhD. |
|
Souhrn:
Úvod: V současné době používané screeningove metody pro detekci kolorektainiho karcinomu jsou založené na vyšetření přítomnosti okultního krvácení ve stolici, dále na vyšetření endoskopickém a irigografickém. Je snaha nalézt neinvazivní metody s vysokou citlivostí a specifitou, vhodné k masivnímu testování populace.
Metodika: Identifikace molekulárních změn v kolonocytech získaných ze stolice pacientů může být slibným nástrojem pro takovýto screening. Detekce mutací v genech APC, K-ras, DCC, p53 a „dlouhá" DNA mohou sloužit k časnému odhalení kolorektainiho karcinomu ze vzorků stolice. Testování kombinace uvedených markerů v jednom testu zvyšuje citlivost a specifitu vyšetření, avšak zároveň i jeho cenu. Bylo by tudíž výhodné najít jednotný marker. Tím by mohl být nukleární faktor-kappaB (NF-kB) stanovovaný v kolonocytech uvolněných do stolice.
Závěr: Molekulární testování stolice za účelem detekce kolorektainiho karcinomu by mohlo být slibnou screeningovou metodou tohoto onemocnění. Pro ověření prvotních výsledků jsou však nezbytné velké, multicentrické studie.
Klíčová slova:
kolorektální karcinom - stolice - screening - mutace - DNA
|