Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Gynek., 67, 2002, No. 2, p. 58-69
 
Predikce předčasného porodu – multifaktoriální analýza prospektivní klinické studie 
Mára M., Dohnalová A., Žižka Z., Haaková L., Hájek Z., Calda P., Živný J. 

Gynekologicko-porodnická klinika UK 1. LF a VFN, přednosta prof. MUDr. J. Živný, DrSc. Fyziologický ústav, UK 1. LF , Oddělení kybernetiky, přednosta prof. MUDr. S. Trojan, DrSc.
 


Souhrn:

       Cíl studie: Zjistit, které z vybraných anamnestických, laboratorních a ultrasonografických (USG) parametrů mohou přispět k predikci prematurity. Typ studie: Prospektivní observační klinická studie. Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze. Metodika: 349 žen s jednočetným těhotenstvím bylo sledováno od poloviny II. trimestru do konce gravidity. U každé těhotné byla stanovena anamnestická data (věk, parita, pregravidní BMI, hmotnostní přírůstek do 20. týdne, významné anamnestické riziko, abúzus cigaret, symptomy rizikového těhotenství do 20. týdne), laboratorní data (sérové koncentrace AFP, hCG a uE3 /tri- ple test/ v 16. týdnu, krevní obraz a koncentrace feritinu v 18.–20. týdnu, kultivace stěru z dělož- ního hrdla v 34.–36. týdnu) a USG (transvaginální cervikometrie a dopplerovská flowmetrie děložních tepen v 18.–20. týdnu). Pomocí jednorozměrné i multifaktoriální analýzy byla testována závislost dokončeného týdne těhotenství a předčasného porodu (před ukončeným 37. týdnem) na výše uvedených parametrech. Výsledky: Studii dokončilo 314 žen. Prokázali jsme významnou závislost prematurity na následují- cích markerech: symptomy rizikového těhotenství do 20. týdne (RR 2,94), abnormální výsledek triple testu (RR 4,63), kultivační průkaz patogenů z děložního hrdla (RR 5,49), USG stanovená délka hrdla (p<0,0001), abnormální výsledek cervikometrie (RR 19,02), oba dopplerovské paramet- ry (RI aa.uterinae: p<0,0001; přítomnost notch: RR 2,84). Výsledky multifaktoriální analýzy potvr- dily suverenitu USG cervikometrie (oproti ostatním parametrům) při predikci obou sledovaných výstupů. Závěr: U neselektované populace žen s jednočetným těhotenstvím jsme prokázali prediktivní vý- znam části z vybraných anamnestických, laboratorních a USG markerů předčasného porodu. Nej- významnějším prediktorem prematurity byl abnormální výsledek transvaginální USG cervikometrie. Doporučujeme rutinní provádění cervikometrie jako součást USG vyšetření v 18.–20. týdnu pro včasnou selekci žen s významně zvýšeným rizikem prematurity.

        Klíčová slova: cervikometrie, multifaktoriální analýza, predikce, prematurita, screening
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER