Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Radiol., 2005, roč. 59, č. 3, s. 146–152.
 
Traumatická ruptura hrudní aorty léčená implantací stentgraftu 
Novotný J.1, Peregrin J. H.1, Pirk J.2 

ZRIR, Institut klinické a experimentální medicíny, Praha1 přednosta doc. MUDr. J. H. Peregrin, CSc. KKCH, Institut klinické a experimentální medicíny, Praha2 přednosta prof. MUDr. J. Pirk, DrSc.
 


Souhrn:

       Úvod: Autoři popisují metodu léčby traumatické ruptury hrudní aorty pomocí implantace stentgraftu, zabývají se mechanismem úrazu, diagnostikou a retrospektivně hodnotí výsledky této terapie v průběhu tří let, od října 2001 do října 2004. Materiál a metoda: Při diagnostice ruptury aorty hrají ze zobrazovacích metod hlavní úlohu spirální výpočetní tomografie a transezofageální echografie. Při obou typech vyšetření se provádí kalibrační měření, které určí rozměr použitého stentgraftu. Endovaskulární výkon je prováděn v celkové či spinální anestezii přístupem z vypreparované femorální tepny. Stentgraft pro implantaci do hrudní aorty má tubulární tvar. Je tvořen dvěma částmi – kovovou drátěnou konstrukcí a textilním povrchem (dacron, ePTFE). Autoři ve všech případech použili Talent Endoluminal Stent Graft (Medtronic, Sunnyvale, CA). Soubor se skládal ze 12 pacientů s traumatickou rupturou aorty, 11 mužů a 1 ženy, průměrného věku 49,2 let. V 7 případech šlo o akutní rupturu, v 5 případech o chronickou rupturu – pseudoaneuryzma. Výsledky: Všem pacientům byl stentgraft implantován v aortálním istmu nebo v jeho blízkosti, čtyřikrát autoři překrývali a. subclavia sin. Jedenkrát překryli i a. carotis com. sin. po předchozím subclavio-carotico-subclaviálním bypassu. V souboru 12 pacientů bylo dosaženo primární technické úspěšnosti u 10 nemocných (kompletní vyloučení transsekce či aneuryzmatu z oběhu). Jeden pacient s akutní rupturou měl po výkonu endoleak. U jedné nemocné s chronickou výdutí přetrvával těsně po výkonu endoleak, který během měsíce bez terapie zmizel, po dvou letech a trombolytické léčbě se opět objevuje. Pacient s akutním poškozením aorty a s primárním endoleakem zemřel do dvou dnů na jiná poranění. Závěr: Léčbu traumatické ruptury hrudní aorty pomocí stentgraftu autoři považují za metodu volby.

        Klíčová slova: hrudní aorta – aneuryzma – stentgraft – stent – ruptura
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER