Souhrn:
Poruchy dýchání ve spánku způsobené obstrukcí horních cest dýchacích (obstrukční spánková apnoe) se vyskytují u 2-3 % dětí s maximem mezi 3.-8. rokem života. Na obstrukci se podílí zvětšení adenoidní vegetace a tonzil, ale také odchylky struktury a inervace horních cest dýchacích, částečně podmíněné geneticky. Zvýšené riziko pro výskyt obstrukční spánkové apnoe představují také všechna onemocnění spojená s hypotonií a zúžením horních cest dýchacích. Obstrukční spánková apnoe způsobuje chronickou intermitentní hypoxii a opakovanými probuzeními vede k fragmentaci spánku. Důsledkem jsou změny kognitivních funkcí, poruchy chování, emocí a nálady, neprospívání, porucha růstu a kardiovaskulární onemocnění.
Spolehlivou diagnózu obstrukční spánkové apnoe u dětí umožňuje noční polysomnografie. Léčbou první volby je provedení adenotomie a tonzilektomie. U menší části dětských pacientů je indikována léčba pozitivním či dvojúrovňovým přetlakem v dýchacích cestách.
Klíčová slova:
obstrukční spánková apnoe, dětský věk, kognitivní funkce, porucha pozornosti s hyperaktivitou, noční polysomnografie, adenotomie a tonzilektomie
|