Souhrn:
Ekzém/dermatitida ruky představují multifaktoriální, chronicko-recidivující, zatěžující a frustrující onemocnění, která přinášejí v produktivním věku četné zdravotní, psychosociální a socioekonomické problémy.
Ke zdůrazňovaným přístupům náleží morfogenetický rozbor lézí, nejlépe od samého počátku vývoje onemocnění, nezbytný ke stanovení pracovní diagnózy, dále vyšetření epikutánními standardními a speciálními testy (pracoviště, hobby, lokální dermatoterapeutika), alergologické vyšetření k vyloučení atopie, běžně mykologické, případně bakteriologické a histopatologické vyšetření.
Samotný morfogenetický rozbor nepostačuje k určení diagnózy a je nutné jej zhodnotit s provedeným vyšetřením a čerstvou anamnézou. Největší chybou je, dostaví-li se nemocný na speciální vyšetření opožděně, po případě již před zhojením.
Zvláštní pozornost je nutno věnovat atopii všech forem, především atopické kožní diatéze a atopickému ekzému, nebot je diagnostikován nadprůměrně vysoký počet atopiků v ambulancích pro ekzém/dermatitidy ruky a profesionální dermatózy.
Atopie je již dlouho považována za kauzální bázi a kofaktor při vzniku a udržování dermatittd ruky.
Vyhledávání rizikových osob a jejich začlenění do vhodných profesí je důležitým úkolem pro lékaře posuzující tyto vlivy. Týká se to především osob s prodělaným atopickým ekzémem, zvláště rukou, pro které jsou rizikové zejména mokrá práce, iritancia a silné alergeny. Vzájemně rizikovou profesi představují některé zdravotnické skupiny a obecně platí, že atopie přinejmenším zdvojnásobuje riziko výstupu kontaktní dermatitidy ruky tam, kde je ekzém/dermatitida ruky jinak běžným problémem.
Klíčová slova:
ekzém/dermatitida ruky - morfogeneze - rizikové faktory - profesionální ekzém/dermatitida ruky - vyšetření - chronický ekzém - prognóza - terapie - prevence.
|