Malá plicní tromboembolie po operaci
JANKŮ K.1, MUŽÍK V.1, SVOBODA P.1, KANTOROVA I.1, JANKŮ P.2, ŠTURSAV.1
1Klinika traumatologie Přednosta: prof. MUDr. P. Wendsche, CSc. Úrazová nemocnice v Brně Ředitel: prof. MUDr. M. Janeček, CSc. 2Gynekologicko-porodnická klinika, Fakultní nemocnice, Brno Přednosta: prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc. |
|
Souhrn:
Malá a často nenápadná forma plicní žilní tromboembolie (synonyma: latentní, tichá, němá tromboembolie) se vyskytuje poměrně často a představuje, zejména pro chirurgické pacienty mnohdy fatální riziko. Samotná primoataka takové malé a nenápadné varianty embolie nebývá nebezpečná, její význam však spočívá v riziku dalšího uvolnění větších nebo menších částí trombu z místa jeho vzniku. Může dojít k nové atace embolie, někdy s vážnými až tragickými důsledky. Také se mohou postupně oddrolovat další části nestabilního „mateřského" trombu, což má za následek opakované - sukcesivní embolické příhody, které mohou vést až k sekundární plicní hypertenzi.
V našem sdělení poukazujeme na některé problémy diagnózy, terapie a prevence těchto malých nenápadných plicních tromboembolií po chirurgických výkonech, zejména v ortopedii, břišní chirurgii, urologii, traumatologii, plastické chirurgii i v gynekologii a v těhotenství.
Klíčová slova:
trombofilie, trombóza, plicní tromboembolie, malá embolie, tichá embolie, němá embolie.
|