Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Radiol., 2005, roč. 59, č. 3, s. 178–183.
 
Perkutánní léčba benigních striktur žlučových cest 
Köcher M.1, Černá M.2, Havlík R.3, Král V.3, Gryga A.4, Duda M.4, Hraběta P.1, Laboš M.1 

Radiodiagnostická klinika 3. LF UK, FN Královské Vinohrady, Praha1 přednosta doc. MUDr. M. Köcher, PhD. Radiologická klinika FN, Olomouc2 přednosta doc. MUDr. M. Heřman, PhD. I. chirurgická klinika FN, Olomouc3 přednosta prof. MUDr. V. Král, CSc. II. chirurgická klinika FN, Olomouc4 přednosta prof. MUDr. M. Duda, DrSc.
 


Souhrn:

       Cíl práce: Zhodnotit dlouhodobé výsledky léčby benigních striktur žlučových cest. Materiál a metodika: V období od února 1994 do listopadu 2004 bylo indikováno k léčbě benigní striktury žlučových cest balonkovu dilatací a dlouhodobou drenáží 21 nemocných, a to 9 mužů a 12 žen ve věku od 27 do 77 let. Průměrný věk nemocných byl 50,6 roků. U jednoho pacienta se jednalo o strikturu junkce hepatiků po termickém poranění při laparoskopické cholecystektomii, u všech ostatních o strikturu hepatikojejunoanastomózy. Klinické příznaky (obstrukční ikterus, anikterická cholestáza či biliární jaterní cirhóza) se objevily za 3 měsíce až 12 let po předchozím chirurgickém výkonu. Výsledky: Z celkem 21 nemocných byla u 20 úspěšně provedena iniciální zevně vnitřní drenáž žlučových cest a tito nemocní byli dále léčeni dilatací striktury a dlouhodobou drenáží. Šestnáct nemocných bylo v průběhu dalšího sledování po léčbě bez recidivy ikteru či elevace obstrukčních enzymů. K recidivě příznaků došlo u 4 nemocných, a to po 9, 12, 14 a 24 měsících po primárně úspěšné léčbě. Jednoroční primární klinická úspěšnost léčby benigní striktury žlučových cest je tedy v našem souboru 94 %. Po opětovné léčbě jsou bez potíží další 2 nemocní, a to 3 a 33 měsíců. Jeden nemocný je v současné době léčen, jeden během sekundární léčby zemřel bez souvislosti s výkonem na žlučových cestách. Sekundární klinická úspěšnost léčby je 100 %. Závěr: Benigní striktury žlučových cest v oblasti junkce hepatiků či po spojkových operacích jsou obtížně řešitelné chirurgicky a nedostupné endoskopicky. Perkutánní léčba balonkovou dilatací a dlouhodobou zevně vnitřní drenáží je u většiny nemocných se strikturou biliodigestivní anastomózy proveditelná, je minimálně invazivní, bezpečná a účinná.

        Klíčová slova: benigní striktura – žlučové cesty – dilatace PTD
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER