Možnosti chirurgické terapie krvácejících peptických lézí gastroduodena
SákraL., Havlíček K., Vyhnálek P.
Chirurgická klinika Krajské nemocnice Pardubice, přednosta doc. MUDr. K. Havlíček, CSc. Interní klinika Krajské nemocnice Pardubice, přednosta prrf. MUDr. J. Kvasnička, CSc. Ústav zdravotnických studií Univerzity Pardubice, ředitel prrf. MUDr. A. Pellant, DrSc. |
|
Souhrn:
Úvod: Mcrtalita na akutní krvácení do herního GIT peptické etidegie se v posledních 30 letech výrazně nezměnila, stále zůstává ckdo30 %. A to i přestq že rozvoj nových techndegií přinesl výrazné změny v diagnostických a terapeutických postupech.
Metodika: Práce se zabývá chirurgickým řešení krvácení doherní části GIT, peptické etidegie. Zpracovává 51eté cbdebí (od 1. 1. 1999 dol. 10. 2003). V temtoobdebí bylodoKrajské nemocnice Pardubice přijato 1310 pacientů s krvácením dohcrníhoGIT peptické etidegie. 190 z nich byloprorcevíjející se hemeragický šek přijato na Chirurgickou kliniku, estatní byli hospitalizováni na Interní klinice. V případě neúspěchu urgentní endesko pie byl pacient indikován k urgentní operaci. Pckud se krvácení pcdařiloendcskcpicky zastavit, avšak pourčité době se cbnovilq byl prováděn druhý pekus oendcskcpickcu hemestázu, a teprve při jejím selhání byla indiko vána urgentní cperace.
Výsledky: Celkem 24 pacienti v temtoobdobí byli akutně operováni. 12x byla provedena resekce žaludku BII. Tentotyp urgentníhocperačníhovýkenu byl však zatížen paněrně vysokým počtem komplikací, 4x (33,3 %) bylo nutné recperovat, z toho pro recidivu krvácení 2x (16,7 %). 12x byl proveden některý z dalších výkonů (opich s trunkální vagetemií (3x), opich s ligaturcu arterie gastroduodenální (2x), resekce prodmálníhojejuna (lx), opich doplněný fundeplikací podle Nissena-Rcssetiho(lx)). Zde bylonutné recperovat pouze 2x (16,7 %), avšak vždy prorecidivu krvácení.
Diskuse: Při výběru vhodnéhocperačníhovýkenu je nutné vdit mezi výkony radikálnějšími, resekčními, které spdehlivě krvácení zastaví, ale při jejich provedení v akutním stavu (často v hemeragickém šeku pacienta) dochází k poměrně vysokému počtu komplikací. A výkony méně radikálními, které mají menší počet paperačních komplikací, avšak však meheu být na druhé straně zatíženy větším procentem recidiv krvácení. Stejný počet závažných recidiv krvácení ve zpracovávaném souboru ukazuje, že při vhodně zvdeném typu výkonu (podle aktuálního stavu pacienta, lokalizace vředu, přidružených chorob) se oba přístupy (resekce v. výkon méně radikální) neliší v počtu nutných recperací pro krvácení.
Závěr: Rozvoj endcskcpických metod přinesl výrazné změny v diagnestickoterapeutickém algoritmu krvácení dohcrníhoGIT. Přestovdba vhodnéhocperačníhovýkenu je stále obtížný chirurgický problém.
Klíčová slova:
melena - terapeutická endeskepie - peptický vřed - resekce žaludku - vagetemie
|