Souhrn:
Cíl práce: Autoři představují výsledky prenatálního screeningu vrozených srdeč¬ních vad (VSV) na vlastním pracovišti a hodnotí celkový výskyt vrozených srdečních vad v regionu Moravskoslezského (MS) kraje a úspěšnost jejich prenatální detekce.
Metodika: Fetální echokardiografie jako screeningové vyšetření funguje na praco¬višti Dětské kardiologie Dětského oddělení Městské nemocnice Ostrava-Fifejdy (DK MNO) od roku 1991 a do konce roku 2005 zde bylo vyšetřeno 21 968 těhotných žen. Roč¬ně je nyní zde provedeno více než 2500 fetálních echokardiografií. Podrobná statistika prenatálního záchytu VSV a jejich celkového výskytu v MS kraji je vedena na vlastním pracovišti od roku 1999.
Výsledky: V letech 1999-2005 se v regionu MS kraje vyskytlo celkem 256 buď prena¬tálně poznaných a/nebo postnatálně významných (operovaných do 1 roku věku dítěte) VSV. Prenatálně bylo poznáno 92 patologií (35,9 %) a „uniklo" 164 významných VSV (64,1 %). Na pracovišti DK MNO bylo vyšetřeno prenatálně 78 plodů s VSV (43 jako pri¬mární záchyt a 35 jako podezření nebo diagnóza již vyjádřené na jiném pracovišti).
Závěry: Postupně se mění a zlepšuje systém péče v regionu, přístup k vyšetření a došetření plodu, plánování místa porodu patologického novorozence, přístup k event. ukončení těhotenství, sekčním nálezům a celkovému hodnocení VSV v regio¬nu.
Na výsledcích v jednotlivých letech je ukázáno postupné zlepšování prenatálního screeningu VSV ve sledovaném regionu, v roce 2005 již nadpoloviční většina význam¬ných VSV byla prenatálně poznána a je dokumentován postupný zlepšující se trend tohoto plánovaného vyšetřování v Moravskoslezském kraji.
Klíčová slova:
vrozená srdeční vada, screening, fetální echokardiografie
|