Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Rozhl. Chir., 2004, roč. 83, č. 5, s. 205-208
 
Kraniotomie ve vztahu k temporální větvi lícního nervu 
Pekař L. 1, Bláha M. 1,2, Schwab J. 1, Melechovský D. 3 

1 Neurochirurgické oddělení FN Motol, Praha, vedoucí prim. MUDr. L. Pekař 2 Neurochirurgická klinika 1. LF UK a ÚVN, Praha, přednosta kliniky prof.MUDr. V. Beneš, DrSc. 3 I. chirurgická klinika 1. LF UK a VFN, Praha, přednosta kliniky doc. MUDr. J. Šváb, CSc.
 


Souhrn:

       Chirurgická anatomie temporální větve lícního nervu byla studována v anatomické laboratoři. Temporální větev se dělí na přední, střední (frontální) a zadní po průchodu parotickou fascií. Přední větev motoricky inervuje m. orbicularis oculi a m. corrugator supercilii, střední větev m. frontalis. Zadní větve nejsou tak významné, jsou určeny pro m. auricularis anterior a superior. Pod zygomatickým obloukem probíhá temporální větev v podkožní vrstvě a nad zygomatickým obloukem pokračuje v subgaleálním prostoru ohraničeném na spodině povrchovou fascií temporálního svalu. Konečné větve pak perforují galeu v různé výšce a končí ve svalech ležících vždy povrchově od galey. Terminální větve se vyznačují velkou anatomickou variabilitou. Mohou perforovat zevní vrstvu povrchové fascie temporálního svalu a probíhat v interfasciálním tuku. Pro klinickou praxi se nabízejí čtyři možnosti preparace v této oblasti. Subgaleální disekce temporofrontálního kožního laloku je spojena s vysokým rizikem poškození temporální větve lícního nervu a s tím spojeným nepříznivým kosmetickým defektem. Odklopení kožního laloku v jedné vrstvě společně se svalemje nejbezpečnější technikou. Tuto techniku však nelze použít při transzygomatických přístupech a nevýhodou je i ztížení přístupu k lební bázi při pterionální kraniotomii, dané objemným temporálním svalem. Třetí možná metoda disekce byla popsána a propagována Yasargilem. Disekce se provádí v subgaleální vrstvě až do oblasti přední čtvrtiny temporálního svalu, kde se po protnutí zevní vrstvy povrchové fascie tohoto svalu pokračuje preparací v interfasciálním prostoru (mezi zevní a vnitřní vrstvou povrchové fascie). Tento chirurgický přístup může vést též k poranění temporální větve v případě anatomické variace a uložení nervu v této vrstvě. Posledním možným chirurgickým přístupem je disekce mezi povrchovou a hlubokou fascií temporálního svalu.

        Klíčová slova: operační technika – lícní nerv – kraniotomie
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER