Punkce ascitické tekutiny v léčbě těžké formy ovariálního hyperstimulačního syndromu
Machač Š., Dostál J., Oborná I., Zahradníčková V., Březinová J., Labanová M., Kudela M.
Gynekologicko-porodnická klinika FN a LF UP Olomouc, přednosta prof. MUDr. M. Kudela, CSc. |
|
Souhrn:
Cíl práce: Zhodnotit přínos a komplikace punkce ascitické tekutiny v léčbě těžké formy ovariálního hyperstimulačního syndromu (OHSS).
Typ studie: Retrospektivní studie pacientek s diagnózou těžké formy OHSS.
Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika FN a LF UP, Olomouc.
Metodika: Do souboru bylo zahrnuto 18 pacientek s diagnózou těžké formy OHSS, hospitalizovaných na JIP Gynekologicko-porodnické kliniky FN Olomouc v letech 1996 - 2000. U 11 z nich byla provedena jako součást terapie punkce ascitické tekutiny. U 3 pacientek jsme ascitickou tekutinu reinfundovali zpět do krevního oběhu.
Výsledky: Ve sledovaném souboru 18 pacientek jsme u 11 provedli transabdominální punkci ascitické tekutiny pod ultrazvukovou kontrolou. Celkem u 6 pacientek bylo nutno punkci opakovat. Množství jednorázově odebrané tekutiny se pohybovalo mezi 600 - 3750 ml. Celkové množství punkcí získané tekutiny se pohybovalo u jednotlivých pacientek mezi 1500 - 17300 ml. Ascites byl vždy sterilní s vysokým obsahem proteinů. U 3 pacientek jsme pro recidivující ascites provedli jeho reinfuzi zpět do krevního oběhu. Nezaznamenali jsme žádnou závažnou komplikaci punkcí, u 4 pacientek se objevily subfebrilie, které bez nutnosti nasazení antibiotik ustoupily.
Závěr: Punkce ascitické tekutiny je bezpečnou a účinnou součástí terapie těžké formy OHSS. V léčbě rezistentního ascitu je možno použít jeho reinfuzi do krevního oběhu.
Klíčová slova:
těžká forma OHSS, punkce ascitu, reinfuze ascitické tekutiny
|
Objednat toto číslo jako -
FYZICKÁ OSOBA nebo
PODNIKATELSKÝ SUBJEKT
|