Radiofrekvenční termoablace jaterních nádorů
Votrubová J.1, Hořejš J.1, Pešková M.2, Šváb J.2, Krška Z 2
Radiodiagnostická klinika 1. LF UK, Praha,l přednosta doc. MUDr. Jan Daneš, CSc.I. chirurgická klinika 1. LF UK, Praha,2 přednostka prof. MUDr. Marie Pešková,DrSc. |
|
Souhrn:
Cíl: Primární hepatocelulární karcinom (HCC) a metastázy převážně kolorektálního karcinomu (CRC) patří mezi nejčastější maligní léze v játrech. V době diagnózy není již SO až 90 % pacientů vhodných k chirurgické resekci, a proto je nutné volit mezi jinými léčebnými metodami. V prosinci 2000 byla na pracovišti autorů poprvé v Z`eské republice provedena perkutánní transhepatální radiofrekvenční termoablace primárního jaterního nádorn (RFA). Práce je zaměřena na dvanáctiměsíční zkušenosti autorů s lokální terapií jaterních nádorů pomocí RFA.
Materiál a metodika: Za prvních 12 měsíců autoři provedli RFA u 21 maligních ložisek u 14 pacientů (S mužů a 6 žen) s průměrným věkem 66,4 let (51,8 - 89,1). Z toho bylo 5 HCC, 12 metastáz CRC, 2 metastázy karcinomu mammy, 1 metastáza CRC do pravé nadledviny, 1 cholangiokarcinom. 16 radioablací bylo provedeno perkutánně transperitoneálně, 4 perkutánně transpulmonálně a 1 ablace byla provedena laparoskopicky. K výkonu autoři užívají přístroj RITA Medical Systems s jednorázovou 15 G jehlou. U 13 pacientů výkon provedli pod kontrolou výpočetní tomografie (CT). Jedenkrát byla provedena laparoskopická ablace.
Výsledky: Kritériem úspěšnosti je ztráta vaskularizace ošetřeného ložiska a jeho postupné zmenšování. Plná ztráta vaskularizace byla zatím dosažena u 11 pacientů (78,6 %), u 2 (14,3 %)pacientů byla dosažena parciální ztráta vaskularizace. Z nich se u jedné pacientky objevila po S měsících progrese. Zmenšování původních ložisek autoři pozorovali u 7 (50 %) pacientů. Dva (14,3 %) pacienti zemřeli do 2 a S měsíců po ablaci, u obou byla pitevně prokázána fibrotizace původního ložiska a u jednoho z nich byla objevena řada dalších drobných metastáz. U jednoho pacienta se během 6 měsíců objevily metastázy v plicích. Třem pacientům je podávána systémová chemoterapie. Dvakrát autoři kombinovali RFA s etanolizací.
Závěr: RFA je efektivní a šetrná metoda při léčbě maligních jaterních nádorů. Výhodou je cílené místní zničení nádorové tkáně a zachování tkáně zdravé. Zatím je indikována především u HCC a metastáz CRC.
Klíčová slova:
játra - nádory - radiofrekvenční ablace - intervence - výpočetní tomografie (CT)
|