Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Gynek., 67, 2002, No. 1, p. 3-7
 
Role protilátkové a buněčné autoimunity proti spermiím v patogenezi mužské neplodnosti 
Madar J., Urbánek V., Chaloupková A., Nouza K., Kinský R.: 

Ústav pro péči o matku a dítě, Praha, ředitel doc. MUDr. J. Feyereisl, CSc. Sexuologický ústav 1. LF UK a VFN, Praha, ředitel doc. MUDr. J. Zvěřina, CSc. Ústav molekulární genetiky AV ČR, Praha, ředitel prof. RNDr. V. Pačes, DrSc.
 


Souhrn:

       Cíl studie: Testovat u mužů z neplodných párů hypotézu příčinného vztahu mezi výskytem patospermie a zvýšené humorální a/nebo buněčné imunity proti spermiím. Typ studie: Analytická klinická studie. Název a sídlo pracoviště: Imunobiologické pracoviště Ústavu pro péči o matku a dítě, Praha. Metodika: Každý proband podstoupil při dodržení závazných kritérií WHO spermiologické vyšetření. Antispermatozoální autoprotilátky vázané na povrchu spermií (S-ASAP) byly určovány SpermMar testem, v seminální plazmě pak nepřímým SpermMar testem. K vyhodnocení buňkami zprostředkované imunity proti spermiím (ASBI) použili autoři vlastní modifikaci testu inhibice migrace leukocytů pod agarózou. Výsledky: Podle výsledků spermiologického vyšetření byl klinický soubor (1401 mužů) rozčleněn do sedmi podskupin: normozoospermie (740), astenozoospermie (244), teratozoospermie (191), oligoastenozoospermie lehčího stupně (61), těžká oligoastenozoospermie (29), oligoteratozoospermie (82) a azoospermie (54). Procento spermií s navázanými S-ASAP bylo u astenozoospermiků v porovnání s normozoospermiky zvýšené, a to jak ve třídě IgA (20,8 % oproti 10,6 %), tak i ve třídě IgG (13,8 % oproti 6,8 %). Byla shledána rovněž signifikantně častější pozitivita ASBI u astenozoospermiků (52 %) v porovnání s normozoospermiky (28,5 %) a plodnými muži (12,5 %). Závěr: Imunita proti spermiím, zejména její buňkami zprostředkovaná složka, zjevně hraje významnou roli při poruchách spermiogeneze. Přítomnost S-ASAP je častější u případů astenozoospermie, lze ji však prokázat i u některých mužů s normálním spermiogramem, jejichž plodnost pak může výrazně snižovat.

        Klíčová slova: patospermie, antispermatozoální autoprotilátky, buněčná protispermiová autoimu- nita, plodnost muže
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER