Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Rozhl. Chir., 2006, roč. 85, č. 1, s. 14–18.
 
Současné možnosti léčení poúrazového empyému hrudníku 
Vyhnánek F., Fanta J., Jirava D., Očadlík M. 

Traumatologické centrum Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Praha, vedoucí lékař doc. MUDr. F. Vyhnánek, CSc. Chirurgická klinika Fakultní nemocnice Královské, Praha, přednosta doc. MUDr. J. Fanta, DrSc.
 


Souhrn:

       Úvod: Empyém hrudníku je závažnou příčinou morbidity a mortality poúrazového období u závažných tupých i penetrujících poranění hrudníku. Poúrazový empyém hrudníku vzniká především sekundární infekcí hemotoraxu. Současný léčebný postup u poúrazového empyému hrudníku závisí na stadiu onemocnění. Cíl: Retrospektivní analýza léčebných postupů u nemocných s poúrazovým empyémem hrudníku. Materiál, metoda a výsledky: Hodnoceno bylo 118 nemocných s empyémem hrudníku operovaných v období 1996 až červen 2005. Nejčastější byl empyém parapneumonický u 86 (73 %) nemocných. Pro poúrazový empyém hrudníku bylo operováno 15 (13 %) zraněných. Po elektivní nitrohrudní operaci (resekce plic, jícnu) vznikl empyém u 13 (11 %) pacientů a u 4 (3 %) bylo příčinou empyému nitrobřišní zánětlivé onemocnění. Příčinou poúrazového empyému hrudníku byla sekundární infekce po opakované drenáži pro pneumohemotorax u 3 zraněných, infekce retinovaného hemotoraxu u 2 a infekce pleurálního výpotku z subfrenického abscesu po bodném poranění břicha u 1 nemocného. U dalšího vznikl empyém jako komplikace perforace jícnu cizím tělesem. U 8 zraněných s ventilační pneumonií vznikl parapneumonický empyém. Nemocní byli indikováni k chirurgické terapii. Videotorakoskopické výkony (VTS, VATS) byly úspěšné u 4 zraněných s 2. stadiem empyému. Torakotomie s dekortikací byla provedena u ostatních 11 zraněných (u 3 z nich jako konverze VTS). Pooperační průběh po dekortikaci byl u skupiny zraněných s poúrazovým empyémem komplikován protrahovaným únikem vzduchu s parciálním pneumotoraxem u 2 a recidivou pleurálního výpotku u jednoho operovaného. Závěr: 1. Standardní léčebnou metodou u empyému hrudníku 3. stadia je otevřená torakotomie s empyemektomií a dekortikací. 2. Videotorakoskopické postupy (VTS, VATS) jsou indikovány u časných forem 2. stadia onemocnění. 3. Pro kvalitu a výsledek léčby je rozhodující nejen odstranění zdroje infekce, ale i dostatečné rozepjetí plíce s minimalizací reziduální pleurální dutiny a kontroly úniku vzduchu z plíce.

        Klíčová slova: poúrazový empyém hrudníku – chirurgická léčba
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER