Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Rozhl. Chir., 2004, roč. 83, č. 4, s. 173-177
 
Je indikována resekce jater nebo radiofrekvenční ablace u metastáz karcinomu prsu? 
Třeška V.*, Skalický T.*, Fínek J.**, Kormunda S.***, Topolčan O.***, Sutnar A.*,Neprašová P.*, Sůvová B.* 

* Chirurgická klinika Fakultní nemocnice v Plzni, přednosta prof. MUDr. V. Třeška, DrSc. ** Onkologické a radioterapeutické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni, přednosta prim. MUDr. J. Fínek, Ph.D. *** Oddělení imunochemické diagnostiky, přednosta prof. MUDr. O. Topolčan, CSc.
 


Souhrn:

       Cíl práce: Metastazování karcinomu prsu do jater bylo považováno donedávna za známku generalizace onemocnění s malou nadějí na léčebný úspěch. Cílem práce proto bylo zhodnotit přínos jaterních resekcí u těchto metastáz z hlediska přežívání nemocných a recidivy onemocnění. Metody: Od ledna 2000 do září 2003 bylo na chirurgické klinice FN v Plzni operováno celkem 13 žen průměrného věku 55,8 let (39–71 let) pro jaterní metastázu karcinomu prsu (JMKP). Průměrná doba od primární operace pro karcinom prsní žlázy do objevení JMKP byla 4,3 roku (3 měsíce – 9 let). JMKP byla u 11 nemocných solitární a u dvou mnohočetná. Autoři provedli celkemčtyři pravostranné hepatektomie, tři segmentektomie, dvě levostranné lobektomie, tři radiofrekvenční ablace (RFA), jedenkrát kombinovaný výkon – resekce jater a RFA. V sedmi případech se histologicky jednalo o duktální karcinom a v šesti o lobulární karcinom.Všechny nemocné byly léčeny po operaci kurativní chemoterapií. Do 30 dní po operaci nezemřela žádná nemocná. U jedné nemocné byl při komplikované hepatektomii iatrogenně poraněn ductus hepaticus communis a stav byl řešen hepatikojejunoanastomózou podle Rouxe. Data byla statisticky zpracována podle Kaplanovy-Meierovy křivky dlouhodobého přežívání a recidivy metastáz v organismu nemocné. Pravděpodobnost přežití dvanáct, resp. třicet měsíců je 100, resp. 66,7% a pravděpodobnost recidivy procesu kdekoliv v organismu je ve stejných časových intervalech 0, resp. 71,5 % po operaci jater pro metastázu karcinomu prsu. Závěr: Na základě vlastních výsledků, společně se současnými literárními údaji je zcela zřejmé, že chirurgická léčba (resekce jater, event.RFA) společně s adjuvantní chemoterapií je metodou léčebné volby u nemocných s JMKP. Jen tak lze ženám s JMKP významnou měrou prodloužit kvalitní život.

        Klíčová slova: karcinom prsu – metastáza jater – resekce jater – radiofrekvenční ablace
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER