Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. a slov. Oftal., 60, 2004, No. 6, p. 400 - 407
 
Strukturální analýza terče zrakového nervu zdravých očí a očí s glaukomem 
Skorkovská K., Skorkovská Š., Michálek J.*, Kočí J., Synek S. 

Klinika nemocí očních a optometrie LF MU, Fakultní nemocnice u sv. Anny, Brno, přednosta doc. MUDr. Svatopluk Synek, CSc. *Katedra aplikované matematiky a informatiky ESF MU, Brno, vedoucí doc. Ing. Osvald Vašíček, CSc.
 


Souhrn:

       Cíl studie: posoudit schopnost strukturální analýzy terče zrakového nervu (ZN) pomocí Heidelberskéhoretinálníhotomografu (HRT),detekovat glaukomové změny ZN a nalézt topografické parametry, které jsou glaukomem nejvíce ovlivněny a které jsou významné pro časnou diagnostiku glaukomatózních změn ZN. Metodika: 68 zdravých očí (kontrolní soubor) a 42 očí s glaukomem otevřeného úhlu (studovaný soubor) osob nad 35 let bylo vyšetřeno pomocí laserové skenovací tomografie (HRT II). Ve studii byly sledovány tyto topografické parametry terče ZN: plocha disku, exkavace a neuroretinálního lemu, objem exkavace a neuroretinálníholemu, cup/discarea ratio,průměrnáhloubkaexkavace,maximálníhloubka exkavace, průměrná tloušťka vrstvy nervových vláken sítnice, plocha průřezu vrstvy nervových vláken sítnice, rozdíl mezi nejvyšším a nejnižším místem na sítnici podle konturní linie (height variation contour), hodnota pro 3D tvar oblasti pod referenční rovinou (cup shape measure) a diskriminační funkce dle F. S. Mikelberga a R. Burka používané pro klasifikaci nálezu na ZN. Statistickou analýzou byla testována významnost rozdílů těchto parametrů u zdravých očí a očí s glaukomem otevřeného úhlu pro celou oblast terče ZN a v 6 sektorech terče. Dále byla zjišťována významnost závislosti hodnot topografických parametrů na věku. Výsledky: Významné rozdíly topografických parametrů pro celou plochu terče mezi kontrolním a studovaným souborem byly nalezeny u těchto parametrů: objem neuroretinálního lemu, průměrná tloušťka vrstvy nervových vláken sítnice, plocha průřezu vrstvy nervových vláken sítnice a diskriminační funkce FSM. Významné rozdíly byly nalezeny i mezi jednotlivými sektory terče ZN, s výjimkou sektoru temporálního horního a nazálního horního. Nejčastěji odlišným parametrem mezi oběma soubory byl objem neuroretinálního lemu. Významná závislost topografických parametrů terče na věku byla zjištěna u těchto parametrů: plocha neuroretinálního lemu, cup shapemeasure a průměrná tloušťka vrstvy nervových vláken sítnice. Závěr: Výsledky naší studie ukázaly, že HRT je schopno rozlišit normální a patologický nález na ZN na základě topografických parametrů terče zrakového nervu významně odlišných mezi oběma testovanými soubory. Tyto parametry jsou důležité pro stanovení diagnózy glaukomu a při longitudinálním sledování pacientů s glaukomem otevřeného úhlu s ohledem na progresi tohoto onemocnění.

        Klíčová slova: Heidelberskýretinálnítomograf, strukturálníanalýza,topografické parametry ZN, glaukom otevřeného úhlu
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER