Syndrom fragílního X chromozomu typu FRAXE: klinická a molekulárně-genetická diagnostika
Blaháková I.1, Světnicová K.2, Mašková Š.2, Hněvsová P.3, Křečková G.4, Kozák L.1
Centrum molekulární biologie a genové terapie, IHOK, Fakultní nemocnice Brno1 přednosta prof. MUDr. J. Vorlíček, CSc. Oddělení lékařské genetiky, Fakultní Thomayerova nemocnice, Praha2 primář MUDr. V. Gregor Oddělení dětské neurologie, Fakultní Thomayerova nemocnice, Praha3 primář MUDr. J. Hadač, CSc. Gennet CZ, s.r.o., pobočka Liberec4 primář MUDr. D. Stejskal |
|
Souhrn:
Syndrom fragilního X chromozomu je X vázané dědičné onemocnění projevující se mentální retardací u postižených mužů a lehčí mentální dysfunkcí u postižených žen. Většina nemocných má také poruchy chování včetně hyperaktivity a autismu. Na molekulární úrovni jsou známy 2 rozdílné typy syndromu fragilního X chromozomu: FRAXA a FRAXE. Článek pojednává o klinické a molekulárně-genetické analýze rodiny s výskytem syndromu fragilního X chromozomu typu FRAXE, která zatím v naší literatuře nebyla popsána.
U probanda s psychomotorickou retardací byl molekulární analýzou vyloučen syndrom typu FRAXA. Kombinací polymerázové řetězové reakce (PCR) a Southernova blottingu byla zavedena metoda pro detekci syndromu typu FRAXE. Popsaná technika umožňuje určit zvětšení a přibližnou velikost (CCG)n repetice v 5' oblasti FMR2 genu. Bylo zjištěno, že matka probanda je nositelkou mutantní FRAXE alely, kterou předala svému synovi. V souladu s dříve publikovanými údaji byla potvrzena nestabilita (CCG)n repetitivní oblasti FMR2 genu v průběhu přenosu z jedné generace do druhé jak ve smyslu její expanze, tak také její kontrakce. Sdělení poukazuje na důležitost DNA analýzy nejen FMR1 genu (typ FRAXA), ale i FMR2 genu (typ FRAXE) u pacientů s mentální retardací s podezřením na syndrom fragilního X chromozomu.
Klíčová slova:
syndrom fragilního X chromozomu, FRAXA, FRAXE, mentální retardace, DNA diagnostika
|