Nestabilní hemoglobinové varianty u dětí v české a slovenské populaci
Pospíšilová D.1, Divoký V.2'5, Čermák J.3, Chrobák L.4, Indrák K.5
Dětská klinika Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice, Olomouc1 přednosta prof. MUDr. V. Mihál, CSc. Ústav biologie Lékařské fakulty Univerzity Palackého, Olomouc2 přednosta doc. RNDr. V. Divoký, Ph.D. Ústav hematologie a krevní transfuze, Praha3 ředitel prof. MUDr. P. Klener, DrSc. Oddělení klinické hematologie LF UK a FN, Hradec Králové4 přednosta prof. MUDr. J. Malý, CSc. Hemato-onkologická klinika Lékařské fakulty Univerzity Palackého a Fakultní nemocnice, Olomouc5 přednosta prof. MUDr. K. Indrák, DrSc. |
|
Souhrn:
Úvod: Nestabilní hemoglobinové varianty vznikají v důsledku mutací globinových genů. Aminokyselinové záměny globinových řetězců v oblasti hemové kapsy narušují její hydrofobní vlastnosti a vedou k různé míře oxidace ferrohemu a k methemoglobi-némii. Precipitace nestabilního hemoglobinu (Hb) v erytrocytech narušuje plastičnost jejich membrány a vede ke zhoršení průchodu mikrocirkulací a předčasnému rozpadu, především ve slezině. Nestabilní Hb vedou ke vzniku hemolytické anémie různé klinické závažnosti.
Soubor pacientů a výsledky: U 9 dětí s nesférocytární hemolytickou anémií bylo zjištěno 8 typů nestabilních Hb. Jednalo se o dvě unikátní mutace (Hb Haná, Hb Hradec Králové), ostatní mutace již byly popsány (Hb Kóln, HbE, Hb Nottingham, Hb Sydney, Hb Saint Louis, Hb Santa Ana). Míra hemolýzy byla rozdílná v závislosti na míře nestability molekuly Hb, případně na jiných modifikujících genetických faktorech. Nejzávažnější anémie byla přítomna u pacientů s Hb Nottingham a u HbE, kde však byl závažný klinický obraz ovlivněn současnou přítomností dalších dvou globinových mutací. U ostatních dětí byly projevy hemolýzy mírné s typickým zhoršením po lékových oxidantech a infekcích.
Závěr: Změny v krevním obraze a biochemické ukazatele hemolýzy nejsou pro onemocnění specifické, pro stanovení diagnózy je třeba provést testy stability, elektroforetickou analýzu hemoglobinového lyzátu a sekvenační analýzu globinových genů na DNA úrovni. Velká nestabilita řetězců u hypernestabilních Hb znemožňuje klasickou diagnostiku, molekulárně-genetická analýza je nezbytná. Na obtížnost diagnostiky nestabilních hemoglobinopatií ukazuje dlouhý interval mezi prvními příznaky nemoci a stanovením správné diagnózy.
Klíčová slova:
hemolýza, hemoglobinopatie, nestabilní hemoglobin, Heinzova tělíska, testy stability hemoglobinu, sekvenační analýza, Hb Kóln, Hb Saint Louis, Hb Nottingham, HbE, Hb Hradec Králové, Hb Haná, Hb Sydney, Hb Santa Ana
|