Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2004, 143, pp. 866–871.
 
Třicet let balónkového katetru: R. Grüntzig a perkutánní balónková angioplastika 
Jerie P. 

 


Souhrn:

       PTCA – zkratka pro perkutánní transluminální koronární angioplastiku se stala akronymem, pojmem nerozlučně spojeným se jménem A. Grüntziga, který na základě zkušeností s Ch. Dotterovou a M. Judkinsovou metodou revaskularizace periferních tepen vyvinul novou techniku tepenné revaskularizace a položil tak základy novému podoboru kardiologie, totiž intervenční kardiologii. V tomto článku jsou shrnuta nejdůležitější data, týkající se Grüntzigova života a jeho objevného díla – užití balónkové angioplastiky v terapii. Andreas Roland Grüntzig se narodil 25. června 1939 v Drážďanech. V roce 1957 maturoval v Lipsku, ale emigroval roku 1958 do západního Německa (BRD), kde v Heidelbergu téhož roku maturoval znovu a dal se zapsat na tamější lékařskou fakultu, kde také 1964 promoval. V roce 1969 odešel do Curychu, na angiologické oddělení Univerzitní nemocnice. Zde se záhy seznámil s technikou podle Dottera a Judkinse, ale poznal též její komplikace. V letech 1972–1973 sestrojil se spolupracovníky nový balónkový kateter, se kterým dilatoval 12. února 1974 stenózu stehenní tepny a necelý rok později, 23. ledna 1975 použil poprvé nově vyvinutého dvojcestného balónkového katetru. Téhož roku – 24. září 1975 došlo na základě mnoha pokusů k první experimentální koronární angioplastice u psa. O výsledcích balónkové angioplastiky referoval Grüntzig 15. listopadu 1976 v Miami. Jeho sdělení vzbudilo veliký zájem, proto pokračoval v další experimentální práci, při čemž katetry nadále vyráběl se svými spolupracovníky na stole v kuchyni. A 16. září 1977 přikročil k první intervenci u pacienta, který po výkonu byl bez obtíží a bez komplikací. Výsledky PTCA u prvních pěti pacientů byly uveřejněny jako „dopis“ v Lancetu 14. února 1978. První pacient byl vyšetřen opět 10. dubna 2000 prof. B. Maierem v Bernu a koronarografie prokázala dobrou průchodnost v místě provedené intervence. Zpráva o novémzpůsobu intervence při koronární stenóze se rychle rozšířila, nicméně Grüntzigův úspěch s prvními dilatacemi nevzbudil v Curychu nadšení. Přes velkou přízeň profesora Åke Senninga se Grüntzigovi nepodařilo získat ani potřebné prostory, ani prostředky pro další práci. Přijal proto v září 1980 pozvání do Spojených států a jmenování profesorem interní medicíny a kardiologie a profesorem radiologie, navíc s titulem Ředitele oddělení pro intervenční kardiologii na EmoryUniverzitě v Atlantě, Georgia. Prof. Hurst mu dal k dispozici polovinu svých administrativních místností a později další prostory pro laboratoře i pacienty. V Atlantě provedl dr. Grüntzig spolu s Dr. S. Kingem a J. Douglasem do roku 1985 na 5000 koronárních angioplastik. Než však mohl plně rozvinout plánovaný program, zemřel náhle 27. října roku 1985 se svou ženou při havárii letadla, které sám pilotoval, blízko Forsythu, Monroe County, Georgia. Jeho dílu se dostalo mnohonásobné pocty z USA, Anglie, Německa i Švýcarska, a byly zřízeny četné laboratoře a ústavy po celém světě, které nesou jeho jméno.

        Klíčová slova: balónkový katetr, balónková angioplastika, PTCA – historie, A. R. Grüntzig, intervenční kardiologie, Å. Senning.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER