Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Gynek. 68, 2003, č. 5 s. 330-333
 
May-Hegglinova anomálie v těhotenství. 2 kazuistiky 
Binder T.1, Salaj P.2, Sosna O.3, Hájek Z.3 

1Gynekologicko-porodnická klinika 2. LF UK a FN Motol, přednosta doc. MUDr. L. Rob, CSc. 2Ústav hematologie a krevní transfuze Praha, přednosta prof. MUDr. P. Klener, DrSc. 3Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN v Praze, přednosta prof. MUDr. J. Živný, DrSc.
 


Souhrn:

       Typ studie: Kazuistika. Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika, 2. LF UK Univerzity Karlovy a FN v Motole, Ústav hematologie a krevní transfuze, Gynekologicko-porodnická klinika, 1. LF Univerzity Karlovy a VFN v Praze. Metodika: Autoři prezentují 2 případy těhotenství žen s May Hegglinovou anomálií. Tato vzácná hereditární trombocytopenie je charakterizovaná v krevním obraze přítomností megalotrombocytů a typickými bazofilními inkluzemi (Dahleho inkluze) v cytoplazmě granulocytů. Klinicky se projevuje krvácivými projevy [13]. Těhotenství v obou případech probíhalo vcelku bez komplikací, hodnoty krevních destiček se pohybovaly mezi 22 - 34x109/l resp. 17 - 27x109/l. Odezva na podávání kortikoidů byla minimální. V obou případech bylo těhotenství ukončeno per sectionem caesaream v celkové anestezii. Indikací v prvním případě bylo, po konzultaci s pediatry a hematologem, základní onemocnění. V druhém případě bylo primárně rozhodnuto o vaginálním porodu. Pro příznaky rozvíjející se preeklampsie, bylo přistoupeno k indukci porodu, která nebyla úspěšná, a proto byl porod ukončen rovněž per sectionem. Obě narozené děti byly v pořádku bez klinických i laboratorních známek onemocnění. V druhém případě byl novorozenec hraniční trofiky. Operační výkon byl zajištěn náplavy trombocytů v obou případech a proběhl bez komplikací. Krevní ztráty činily 400 resp. 700 ml bez nutnosti krevní transfuze. Pooperační průběh byl rovněž bez komplikací. Obě ženy s dětmi propuštěny domů 6. pooperační den. Závěr: V současné době je publikováno méně než 20 prací autorů popisující těhotenství s touto poruchou. Krvácivé projevy jsou vzácné, těhotenství probíhají nerušeně. Někteří autoři poukazují na možnou hypotrofizaci plodu [4]. Riziko krvácivých projevů u plodu je podle všech dostupných údajů rovněž malé a nevyžaduje prenatální invazivní diagnostiku pomocí kordocentézy [7, 8]. Způsob porodu se řídí porodnickými indikacemi, vaginální porod nepředstavuje pro plod zvýšené riziko [2, 3, 5, 6, 10]. Léčba při klinické symptomatologii kortikoidy nebo imunoglobuliny je velmi málo účinná, uplatní se trombocytární náplavy [1, 3, 12]. V případě nutnosti anestezie preferujeme celkovou před epidurální nebo spinální, které s sebou nesou vyšší riziko lokálního krvácení [10, 14].

        Klíčová slova:
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER