Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Otorinolaryngol. /Prague/, 51, 2002, No. 1, p. 8-13
 
Analogová a digitální sluchadla (část 2.) Audiometrické nálezy a vztah k subjektivnímu hodnocení sluchadel 
Valvoda J., Kaňa R., Haas T. 

ORL oddělení VFN, Praha, přednosta doc. MUDr. M. Hroboň, CSc. Ústav biofyziky 1. LF UK, Praha,přednosta doc. ing. M. Špunda, CSc.
 


Souhrn:

       V souboru 114 pacientů, z nichž 87 mělo analogové a 27 plně digitální sluchadlo, byla provedena analýza nálezů ve slovní audiometrii bez sluchadla a s přiděleným sluchadlem. Autoři navázali na předcházející rozbor subjektivního hodnocení sluchadel pacienty prostřednictvím dotazníku. Hodnoceny byly slovní audiogramy pořízené při výběru a přidělování sluchadla, tedy bez návyku na sluchadlo. Hodnoceno bylo zlepšení prahu srozumitelnosti (SRT) a maximální srozumitelnosti (MD) se sluchadlem a výsledná hodnota těchto parametrů v dB ve čtyřech srovnatelných skupinách analogových a digitálních sluchadel (závěsná sluchadla pro střední, těžké a vel- mi těžké ztráty a zvukovodová sluchadla). Byla vypracována metodika korekce pro hodnocení zlepšení SRT a MD u pacientů, kteří bez sluchadla nedosáhli ve slovní audiometrii 100% nebo ani 50% srozumitelnosti. Všeobecně lepších výsledků ve slovní audiometrii bylo dosaženo s digitálními sluchadly, což je v souladu se subjektivním hodnocením sluchadel pacienty. Statisticky významné rozdíly byly potvrzeny jen ve skupině závěsných sluchadel pro střední a těžké ztráty (p = 0,006; p = 0,039). Autoři jsou si vědomi, že smíšená slovní audiometrie v tichu má omezené možnosti při hodnocení předností digitální či analogové technologie v rozumění řeči. Ale lepší, statisticky hodnotitelný test, nemají k dispozici. Dále bylo zjištěno, že pacienti, kteří používají sluchadlo více (déle během dne), dosáhli většího zlepšení prahu srozumitelnosti a maximální srozumitelnosti se sluchadlem při slovní audiometrii, než pacienti, kteří užívají sluchadlo málo (p = 0,001, resp. p = 0,006). To poukazuje na oprávněnost využití slovní audiometrie v tichu jako jednoho z kritérií výběru sluchadla. Statisticky významný vliv pohlaví na zlepšení srozumitelnosti se sluchadlem nebyl prokázán. Při zkoumání vlivu věku pacientů na zlepšení srozumitelnosti řeči se sluchadlem byla nalezena jediná statisticky významná závislost, a to menší zlepšení prahu srozumitelnosti u starších jedinců (p = 0,035). Zdá se, že fyziologické stárnutí ovlivňuje přínos sluchadla poměrně málo, alespoň pokud jde o tiché poslechové prostředí.

        Klíčová slova: sluchadlo analogové, sluchadlo digitální, slovní audiometrie, věk, pohlaví.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER