Souhrn:
Východiska: Pohybová aktivita pozitivně ovlivňuje prognózu pacientů s kardiovaskulárními i jinými onemocněními. Výzkum názorů a postojů lékařů k pohybové aktivitě jako prevenci zdraví sleduje roli pohybové aktivity v životě současných lékařů a význam, který připisují lékaři pohybové aktivitě pro prevenci zdraví svých pacientů. Cílem výzkumu je zjistit, zda se liší přístup pohybově aktivních a pohybově inaktivních lékařů, zda svým pacientům pohybové aktivity doporučují a mají-li dostatek odborných informací k preskripci pohybové aktivity z hlediska druhu, intenzity, trvání a frekvence.
Metody: V souboru 38 náhodně vybraných respondentů byli lékaři z různých medicínských oborů státní i soukromé sféry, věkové spektrum 26 až 66 let (průměr 40 let). Metoda KAB, rozhovor standardizovaný individuální neutrální jako dotazovací technika, matematicko-statistické zpracování dat, chí-kvadrát (5 % hladina významnosti).
Výsledky: 100 % lékařů považuje pohybovou aktivitu za zásadní pro prevenci zdraví. Výzkum potvrdil statistickou významnost (p = 0,03) závislosti času, který lékař věnuje otázce pohybové aktivity svého pacienta na vlastní pohybové aktivitě lékaře.
Závěry: Lékaři připisují pohybové aktivitě zásadní význam pro zdraví své i svých pacientů. Statisticky významně se liší přístup pohybově aktivních a inaktivních lékařů k problematice pohybové aktivity pacientů, jak v rámci odebírání osobní anamnézy, tak v preskripci.
Klíčová slova:
zdraví, pohybová aktivita, preskripce pohybové aktivity, znalosti - postoje - chování.
|