Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Otorinolaryngol. /Prague/, 50, 2001, No. 2, p. 109-115
 
Přínos zobrazovacích metod pro diagnostiku nádorů nosohltanu 
Čelakovský P., Chrobok V., Brtková J., Dědková J., Růžička J., Dufek Z. 

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku LF UK a FN, Hradec Králové, přednosta doc. MUDr. J. Vokurka, CSc. Radiodiagnostická klinika LF UK a FN, Hradec Králové, přednosta doc. MUDr. P. Eliáš, CSc.
 


Souhrn:

       Autoři hodnotí přínos jednotlivých diagnostických metod pro diagnostiku nádorů nosohltanu. Pozornost je věnována především moderním zobrazovacím metodám, tedy CT a MR. Je zdůrazněna nutnost znalosti anatomie příslušné oblasti pro správnou reprodukovatelnost výsledků a je podán přehled základní anatomie nosohltanu, včetně vztahů k okolním strukturám a popisu možných směrů šíření malignit nosohltanu. Autoři hodnotí soubor 20 nemocných s malignitou nosohltanu a na jednotlivých krátkých kazuistikách jsou prezentovány CT nálezy. Na základě srovnání výsledků zobrazovacích vyšetření s endoskopií a klinickou symptomatologií je poukázáno na úskalí diagnostiky tumorů nosohltanu a je navržen algoritmus vyšetření pro primární diagnostiku i další sledování nemocných s epifaryngeálním nádorem. Endoskopie nosohltanu zůstává základním vyšetřením, které nás nejrychleji a nejsnadněji dovede ke klinické diagnóze. Další vyšetření, jako např. audiometrie a tympanometrie, slouží jako pomocné vyšetřovací metody, které mohou vzbudit podezření na nutnost detailnějšího vyšetření nosohltanu. Hlavním úkolem zobrazovacího vyšetření by mělo být určení rozsahu postižení a stanovení TNM klasifikace. I při negativní endoskopii je však vhodné provést zobrazovací vyšetření: - U několik týdnů trvajícího či recidivujícího výpotku ve středoušní dutině, který vznikne bez zjevné vyvolávající příčiny u nemocného v rizikovém věku a nereaguje na běžnou léčbu. - U nemocného s metastatickým postižením krčních uzlin a neznámém primárním ložisku, který má současně výpotek ve středoušní dutině. - U nemocného s metastatickým postižením krčních uzlin, u něhož se primární ložisko nedaří prokázat při opakovaném panendoskopickém vyšetření, nebo tam, kde histologický typ nádoru a lokalizace metastáz ukazují na možný původ nádorového procesu v nosohltanu. V průběhu dispenzárních kontrol se nespoléháme pouze na endoskopické vyšetření, ale provádíme v určitém časovém odstupu i CT vyšetření, a to zvláště u nádorů v pokročilejších stadiích.

        Klíčová slova: počítačová tomografie, magnetická rezonance, nádory nosohltanu, diagnostika.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER