Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Vnitř. Lék., 49, 2003, No. 11, p. 859 - 868
 
Žádoucí a nežádoucí účinky thalidomidu u pacientů s mnohočetným myelomem 
Foldyna D., Kamelander J., Krejčí M., Hájek R. 

Interní hematoonkologická klinika Lékařské fakulty MU a FN Brno, pracoviště Bohunice, přednosta prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.
 


Souhrn:

       Thalidomid, jako antiemetikum podávané v 60. letech minulého století gravidním ženám, se nechvalně proslavil řadou nežádoucích účinků, pro které byl stažen z trhu. V posledních letech byl zjištěn jeho protimyelomový efekt. Cílem práce bylo zhodnocení výskytu nežádoucích účinků thalidomidu, terapeutický efekt nebyl pro krátkou dobu sledování a nehomogenitu souboru předmětem hodnocení. Hodnocený soubor tvořilo 17 pacientů s diagnózou mnohočetného myelomu (10 mužů a 7 žen). Průměrný věk pacientů byl 62,9 ± 9,4 let. Průměr intervalu od stanovení diagnózy do zahájení léčby thalidomidem byl 51,0 ± 23,7 měsíce. Průměrná délka terapie byla 20,1 ± 9,6 týdne. Průměrná maximální denní terapeutická dávka byla 138,3 ± 83,2 mg. Zdrojem informací byly záznamy ambulantních lékařů, pravidelně prováděné laboratorní kontroly a přímé interview s pacienty. Ke klasifikaci závažnosti nežádoucích účinků léku (stupeň 0 - 4) byla užita kritéria Světové zdravotnické organizace, Cancer and Leukemia Group B a v případě, že určité nežádoucí účinky nebyly uvedenými kritérii postiženy, definovali jsme kritéria vlastní. Mezi nejčastěji se vyskytující nežádoucí účinky patřily: leukopenie či neutropenie u 12 (70,6 %) pacientů, změny stavu vědomí u 11 (64,7 %) pacientů, obstipace u 10 (58,8 %) pacientů, kožní změny u 9 (52,9 %) pacientů, závrať u 8 (47,1 %) pacientů, periferní neuropatie u 7 (41,2 %) pacientů, křeče a záchvaty křečí u 7 (41,2 %) pacientů a změny jaterních testů u 6 (35,3 %) pacientů. Nejzávažnější z hlediska nutnosti přerušení terapie či redukce dávky byly: periferní neuropatie u 2 pacientů (poruchy ovladatelnosti dolních končetin), změny stavu vědomí u 1 pacienta (protrahovaná ospalost během dne), kožní změny u 1 pacienta (generalizovaná toxoalergická reakce), leukopenie či neutropenie u 1 pacienta (< 1,0, resp. < 0,5 x 109/l), změny vidění u 1 pacienta (zastřené vidění), hypotyreoidismus u 1 pacienta a změny nálady u 1 pacienta (subjektivně deprese). Z práce vyplývá, že thalidomid je přínosem pro tyto pacienty, ale také že je nutno intenzivně sledovat jeho nežádoucí účinky a upravovat jeho dávky.

        Klíčová slova: Mnohočetný myelom - Thalidomid
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER