Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Gynek., 66, 2001, No. 4, p. 264-269
 
Vliv psychologických faktorů na úspěšnost in vitro fertilizace (IVF) 
Koryntová D.1, Síbrtová K.2, Kloučková E.2, Čepický P.1,3, Řežábek K.1, Živný J.1 

1Gynekologicko-porodnická klinika VFN a 1. LF UK, přednosta prof. MUDr. J. Živný, DrSc. 2Katedra psychologie Filozofické fakulty UK, vedoucí doc. PhDr. M. Rymeš, CSc. 3Levret, s.r.o., vedoucí MUDr. PhDr. P. Čepický, CSc.
 


Souhrn:

       Cíl studie: Zjistit, jaký vliv mají psychologické proměnné vyšetřené před léčbou pomocí IVF na její výsledek. Typ studie: Prospektivní klinická studie. Název a sídlo pracoviště: Gynekologicko-porodnická klinika 1. LF UK a VFN, Apolinářská 18, Praha 2. Metodika: Soubor 66 sterilních párů před léčbou pomocí IVF byl vyšetřen pomocí Beckova dotazníku deprese, Dotazníku na měření úzkosti a úzkostnosti STAI, dotazníku Dusin pro zjišťování míry frustrace a Dotazníku interpersonální diagnózy ICL. Byly srovnány a statisticky zhodnoceny výsledky mužů a žen v IVF úspěšných a neúspěšných. Výsledky: Signifikantní rozdíly mezi srovnávanými skupinami párů byly nalezeny pouze u žen. V párech, kde žena po cyklu IVF otěhotněla, byly u žen signifikantně nižší skóre celkové úzkostnosti než u žen v párech IVF neúspěšných (p < 0,05). Ženy, které po cyklu IVF otěhotněly, hodnotily v dotazníku ICL jak sebe (p < 0,01), tak svého partnera (p < 0,01) jako signifikantně hostilnější než ženy, které neotěhotněly. V hladinách deprese, okamžité úzkosti a frustrace nebyly zjištěny významné rozdíly ani mezi ženami, ani mezi muži z obou skupin. V párech, kde žena neotěhotněla, byly ženy signifikantně depresivnější (p < 0,05), úzkostnější (p < 0,02) a měly i vyšší skóry celkové úzkostnosti (p < 0,01) než jejich partneři. V párech v IVF úspěšných tyto rozdíly nebyly. Závěr: Ženy, které neotěhotněly, měly signifikantně vyšší sklon reagovat úzkostně než ženy, které otěhotněly. Tyto ženy reagují zřejmě na zátěž způsobenou IVF vyšším stresem, které snižuje jejich pravděpodobnost početí. Mezi muži žádné rozdíly nebyly. Další signifikantní rozdíly byly nalezeny v interpersonální interakci. Ženy, které při IVF neotěhotněly, byly signifikantně deprimovanější, úzkostnější a měly i vyšší sklon reagovat úzkostně než jejich partneři. V dotazníku interpersonální diagnózy ICL hodnotily sebe i svého partnera jako signifikantně afiliativnějšího než ženy, které otěhotněly. Tento výsledek chápeme tak, že nepřiměřená afiliativnost vůči okolí vede k depresi a úzkosti v partnerském vztahu, zatímco přiměřená hostilita je zdravější adaptační reakcí.

        Klíčová slova: IVF, úzkost, deprese
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER