Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Vnitřní lékařství, 49, 2003, č. 5, s. 395 - 402
 
Diabetes mellitus a chronická renální insuficience 
Rychlík I.1, Sulková S.2  

1Diabetologické centrum 3. lékařské fakulty UK a FN Královské Vinohrady, Praha, přednosta prof. MUDr. M. Anděl, CSc.2Interní oddělení Strahov 1. lékařské fakulty UK a VFN, Praha, přednosta doc. MUDr. S. Sulková, DrSc.
 


Souhrn:

       V 90. letech 20. století se diabetická nefropatie stala nejčastějším důvodem k pravidelnému dialyzačnímu léčení (PDL) v průmyslově rozvinutých zemích. Především se jedná o diabetiky 2. typu. Podobný trend lze pozorovat i v České republice, která je v tomto ohledu na prvním místě ze zemí bývalého východního bloku (33 % pacientů v PDL trpí diabetem). Příčinou uvedeného nárůstu pacientů s diabetickou nefropatií a selháním ledvin na podkladě diabetu je nejen zvyšující se prevalence a incidence diabetu 2. typu v populaci, ale zejména zlepšená péče o pacienty s diabetem 2. typu, která jim umožní dožít se vývoje závažných makro- i mikrovaskulárních komplikací včetně diabetické nefropatie. Odhaduje se, že diabetickou nefropatií je postiženo asi 4 - 8 % nemocných navštěvujících diabetologické poradny. Vzhledem k narůstajícímu počtu diabetiků v PDL, navíc spjatém s jejich vysokou polymorbiditou, se jedná i o závažný medicínsko-ekonomický problém. Hlavními faktory, které ovlivňují u diabetika riziko vývoje diabetické nefropatie, jsou dlouhodobá kontrola glykémie, genetické (etnické) faktory, věk a pohlaví. Rozhodující faktor ovlivňující u nemocných s diabetickou nefropatií progresi chronické renální insuficienci však představuje kontrola krevního tlaku. Zařazování diabetiků do PDL není spojeno jen s problémy medicínskými, ale i sociálně ekonomickými. Kvalita života diabetiků je výrazně nižší a i přežívání diabetiků léčených v rámci PDL je stále téměř 2krát nižší než přežívání pacientů - nediabetiků. Rozhodování o volbě dialyzační metody není snadné. Medicínské odlišnosti jsou dobře definovány, přesto by neměly být absolutizovány. V úvahu je třeba brát i to, kterou z metod upřednostní pacient. V optimálním případě se rozhodování odehrává v období dispenzarizace. Obě dialyzační metody mají srovnatelné výsledky i přežívání, i když pro diabetiky ve věku do 50 let je udávána lepší prognóza na peritoneální dialýze. Riziko „selhání metody“ je obecně pro peritoneální dialýzu však vyšší.

        Klíčová slova: Diabetická nefropatie - Epidemiologie - Chronická renální insuficience - Pravidelné dialyzační léčení
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER