Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Otorinolaryngol. /Prague/, 48, 1999, č. 2, s.76 - 80.
 
Chirurgická léčba nosní polypózy - dlouhodobé výsledky 
Vrabec P., Taudy M., Betka J., Klozar J. 

Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Motol a 1. LF UK, Praha, Katedra otorinolaryngologie IPVZ, Praha, přednosta prof. MUDr. J. Betka, DrSc.
 


Souhrn:

       Cílem předkládaného sdělení bylo zhodnocení dlouhodobých výsledků léčby nosní polypózy u souboru pacientů ORL kliniky od října 1989 do prosince 1994. Jedná se o retrospektivní studii. Bylo sledováno 246 pacientů, z toho 100 žen a 146 mužů. Věkový průměr souboru byl 46,1 let (44,5 roku u mužů a 48,3 roku u žen) s věkovým rozmezím 17 - 78 let. Podle věkových skupin největší zastoupení měly věkové skupiny 40 - 60 let. Kritérium pro zařazení do souboru byla sledovací doba minimálně tři roky od chirurgického řešení. Chirurgické řešení představovalo hlavní léčebnou metodu. Vycházelo z principů funkční endonazální endoskopické chirurgie dutin technikou dle Messerklingera. Použití systémového nebo lokálního podání kortikoidů jako léčebné metody ve sledovaném období nebylo hodnoceno pro příliš malý počet pacientů. Ze souboru byli vyloučeni pacienti s nálezem typického antrochoanálního polypu. Pro hodnocení rinoskopického nálezu byla použita část klasifikace dle Levina a Maye, týkající se hodnocení rozsahu postižení nosní dutiny u nosní polypózy. Pro hodnocení nálezu na CT snímku VDN byla použita klasifikace rozsahu postižení VDN dle Lund a Kennedyho. Výsledky léčby byly posuzovány podle přetrvávání nebo znovuobjevení subjektivních obtíží pacienta a podle objektivního rinoskopického nálezu rekurence nosních polypů, event. nutnosti revizního chirurgického výkonu bez ohledu na subjektivní obtíže pacienta. Mezi subjektivními obtížemi pacientů dominoval současný výskyt trojice příznaků - zhoršení nosní průchodnosti, sekrece z nosu a poruchy čichu. První obtíže se objevovaly nejčastěji mezi 30. - 50. rokem života pacientů bez rozdílu pohlaví. Pouze u 48,8 % pacientů byl na ORL klinice proveden první výkon. Postižení nosní dutiny bylo u sledovaného souboru převážně oboustranné, v 80,2 %. V 56 % nepřekročilo hodnocení rozsahu postižení nosní dutiny dle Levina hodnotu 4 u oboustranné- ho postižení. Při hodnocení postižení vedlejších nosních dutin převažovalo postižení obou stran, v 95,2 %. Při hodnocení rozsahu postižení dutin 38,2 % pacientů dosahovalo hodnoty 13 - 16 dle Lund. K recidivě subjektivních obtíží došlo u sledovaného souboru ve 25,2 % případů. Mezi nejobtížněji ovlivnitelné obtíže patřila porucha čichu. K rekurenci lokálního nálezu polypů v nosní dutině došlo v 17,5 % případů. Revizní výkon byl proveden v 11,4 % případů. Ke krvácení, které si vyžádalo předčasné ukončení výkonu, došlo v 5,6 %. V 0,8 % bylo nutno pro kontrolu krvácení provést zevní výkon. Vážnější komplikaci - likvororeu - jsme zaznamenali u jednoho pacienta (0,4 %).

        Klíčová slova: nosní polypóza, chirurgická léčba, funkční endoskopická chirurgie vedlejších nosních dutin.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER