Kvalita života - vymezení pojmu a jeho význam pro medicínu a zdravotnictví
HNILICOVÁ H.1, BENCKO V.2
'Ústav sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví 1. LF UK, Praha, přednosta MUDr. F. Schneiberg 2Ústav hygieny a epidemiologie 1. LF UK a VFN, Praha, přednosta prof. MUDr. V. Bencko, DrSc. |
|
Souhrn:
Článek přináší přehled vývoje pojmu „kvalita života" a jeho pojímání v kontextu různých vědních discip¬lín. Je kladen důraz na jeho interdisciplinární charakter, přičemž největší pozornost je věnována psycholo¬gickému, sociologickému a medicínskému pojetí. Autoři uzavírají, že termín „kvalita života" má stránku objektivní a subjektivní a má několik domén. Jednotlivé domény se týkají různých stránek lidské existence a jejich význam pro celkovou kvalitu života se u různých jedinců liší. Objektivní stránku kvality života lze ztotožnit se životními podmínkami, kam patří také zdravotní stav daného jedince. Subjektivní stránka kva¬lity života je určena celkovou spokojeností se životem, tj. kognitivním (více-méně racionálním) ohodnoce¬ní vlastního života a jeho emocionálním prožíváním. Studium kvality života odráží současný trend prolína¬ní společenskovědního a biomedicínského přístupu ke zkoumání člověka. V medicíně a ve zdravotnictví má svůj praktický dopad ve snaze o změnu přístupu k péči o nemocné i v podpoře a rozvíjení preventivních pro¬gramů. Orientace na kvalitu života znamená, že zdravotníci se zajímají nejenom o klinické výsledky indi¬kované terapie, ale zejména o její vliv na každodenní život pacientů, tj. na jejich partnerský a sexuální život, na jejich soběstačnost, sociální kontakty, schopnost věnovat se zájmům a koníčkům apod.
Klíčová slova:
kvalita života - interdisciplinární přístup - definice kvality života - domény kvality života -zdravím ovlivněná kvalita života - měření kvality života.
|