Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Rozhl. Chir., 2004, roč. 83, č. 10, s. 509-513.
 
Neoperační postup u tupých poranění jater a sleziny 
Vyhnánek F., Ducháč V. 

Traumatologické centrum FNKV Praha, vedoucí lékař doc. MUDr. F. Vyhnánek, CSc. Chirurgická klinika 3.LF UK Praha, přednosta doc. MUDr. J. Fanta, DrSc.
 


Souhrn:

       Úvod: Neoperační postup u tupého poranění jater a sleziny u zraněných s hemodynamickou stabilitou je široce přijat jako metoda volby jejich léčení. Cílem sdělení bylo na základě retrospektivní analýzy vyhodnocení zraněných s neoperační léčbou tupého poranění jater a sleziny. Nemocní a metodika: Od r. 2001 do r. 2003 bylo hospitalizováno 75 zraněných s tupým nitrobřišním poraněním. Poranění sleziny bylo diagnostikováno u 40 zraněných, z toho u 12 se sdruženým poraněním dalších nitrobřišních orgánů a poranění jater u 37, z nich u 24 jako izolované. Volba neoperačnímu postupu byla indikována u hemodynamicky stabilních zraněných s izolovaným poraněním sleziny a jater I.–IV. stupně s hemoperitoneem do 300 ml, diagnostikovaným spirálním CT vyšetřením. Výsledky: Neodkladně bylo pro nitrobřišní poranění operováno 47 (63 %) zraněných, z nich 7 (15 %) zemřelo do 30 dnů po operaci.Neoperační postup byl indikován u 28 (37 %) zraněných. Z nich u 19 zraněných s poraněním jater, u 7 sleziny a u 2 slinivky břišní. Podle závažnosti poranění jater a sleziny bylo u 7 zraněných klasifikováno I. stupněm, u 7 II. stupněm, u 7 III. stupněm a u 5 zraněných IV. stupněm. K selhání neoperačního postupu došlo u 5 (19 %) zraněných s poraněním jater nebo sleziny III. nebo IV. stupně. Příčinou selhání bylo opožděné krvácení z poraněné sleziny u 3 zraněných a pokračující krvácení u poranění jater IV. stupně a kolekce žluče z ruptury žlučníku u zraněného s poraněním jater III. stupně. Poranění sleziny bylo ošetřeno splenektomií, u poranění jater IV. stupně provedeno debridement dilacerované tkáně 7. segmentu a podvaz poraněné větve pravé jaterní žíly. Cholecystektomií se suturou ruptury jater byl ošetřen zraněný s poraněním III. stupně. Závěr: K neoperačnímu postupu u izolovaného tupého poranění jater a sleziny jsou indikováni zranění s hemodynamickou stabilitou s poraněním I.– IV. stupně bez výskytu nebo s malým(do 300 ml) hemoperitoneem, u kterých je zajištěna kontinuální intenzivní péče. Neoperační postup u tupého poranění jater a sleziny vyššího stupně (III.–IV.) je zatížen vyšším rizikem selhání.

        Klíčová slova: tupé poranění jater a sleziny – neoperační postup – indikace
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER