Souhrn:
Inkontinence moči patří k nejčastějším zdravotním problémům zejména ženské populace, kterým trpí v celosvětovém měřítku stamiliony lidí. Zejména v posledních dvou desetiletích jsme svědky rostoucího zájmu o tuto problematiku jak ze strany odborné, tak i laické veřejnosti.
Nejčastějšími formami inkontinence, se kterými se v praxi setkáváme, jsou stresová inkontinence a hyperak-tivní měchýř (pojem zahrnující symptomy frekvencí, urgencí a urgentní inkontinenci). Fyzioterapie hrála v léčbě inkontinence vždy spíše okrajovou úlohu a tradičně byla indikována pouze v léčbě stresové inkontinence.
Práce předkládá nový diagnosticko-léčebný koncept, který představuje syntézu dosud užívaných metod doplněnou o vlastní postupy. V tomto konceptu je na fyzioterapii pohlíženo jako na plnohodnotnou a široce použitelnou metodu léčby jak stresové inkontinence, tak hyperaktivního měchýře.
Díky standardním diagnostickým i léčebným schématům umožňuje koncept hodnocení efektivity takto vedené terapie podle zásad „evidence based medicine".
Klíčová slova:
stresová inkontinence, hyperaktivní měchýř, fyzioterapie, svaly pánevního dna, mikč-ní karta, behaviorální terapie
|