Komorbidita psychických poruch
I. část: úvod, pojem, problém, literární přehled
Baudiš P, Dragomirecká E., Holub J.*
Psychiatrické centrum Praha, ředitel prof. MUDr. C. Hoschl, DrSc. a MRCPsych. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR, ředitelka Mgr. V Mazánková* |
|
Souhrn:
V obecné části je definován pojem komorbidita. Upozorňuje se na nezbytnost užívat mezinárodních definic nemoci, určit jasně dobu sledování souběhu nemocí (celoživotní, roční, okamžitá komorbidita), nepovažovat souběh symptomů a syndromů za komorbiditu a neuznávat za komorbiditu příznaky nemoci v kombinaci se sociálními projevy nemedicínsky definovaných skupin osob (vězni, sebevrazi, váleční veteráni, pachatelé násilného jednání a pod.). Při sledování komorbidity psychických a somatických nemocí je třeba zvažovat, zda nejde o vícečetné projevy jednoho onemocnění, anebo pouze o různá průběhová stadia jedné pornchy.
V literárním přehledu jsou uvedeny nálezy o komorbiditě u psychóz, u deprese, u neuróz, včetně úzkostných pornch, u závislostí, u osob se sebevražedným jednáním, u somatických nemocí a u pacientů praktického lékaře. Dále jsou shrnuty závěry o komorbiditě u různých skupin osob a konečně vliv komorbidity na náklady na zdravotní péči.
Klíčová slova:
komorbidita, duševní pornchy, diagnóza.
|