Rabdomyolýza po fyzické
námaze - benigní nález nebo
projev závažného onemocnění?
KABÍČEK Ri.2, CHRASTINA P.3, DVOŘÁKOVÁ L.3, MAGNER M.3, ZEMAN J.1, 3
dětského a dorostového lékařství 1. LF UK a VFN Praha, přednosta doc.MUDr. J. Hoza, CSc. 2Subkatedra dorostového lékařství IPVZ Praha, ředitel MUDr. A. Malina, Ph.D., MBA. 3 Ústav dědičných poruch metabolismu, VFN Praha, přednosta prof. MUDr. M. Elleder, DrSc. |
|
Souhrn:
Akutní ataka rabdomyolýzy navozená fyzickou námahou, která se projevuje svalovými bolestmi a/nebo svalovou slabostí, myoglobinurií, tmavým zbarvením moče a výrazným zvýšením sérových hladin aminotransferáz, kreatinkinázy a myoglobinu, může být projevem heterogenní skupiny získaných nebo dědičně podmíněných onemocnění. Extrémní myoglobinurie může vést k postižení ledvin až charakteru akutního renálního selhání. V našem sdělení předkládáme klinický popis onemocnění a výsledky biochemických a molekulárních analýz u dvou mladíků s akutní rabdomyolýzou a závažnou mitochondriální poruchou energetického metabolismu. Po atace rabdomyolýzy prokázala metabolická vyšetření u 20letého muže poruchu beta oxidace mastných kyselin s velmi dlouhým řetězcem VLCAD (very long-chain Acyl-CoA dehydrogenase) a u 10letého chlapce poruchu beta oxidace mastných kyselin s dlouhým řetězcem LCHAD (long-chain 3-OH-Acyl-CoA dehydrogenase). Diferenciálně diagnostická rozvaha nad pacientem s rabdomyolýzou a včasná diagnostika konkrétní etiologie onemocnění může významně zlepšit pacientovu prognózu. V terapii našich pacientů je nutná „rozumná fyzická zátěž" a frekventní nízkotuková výživa suplementovaná směsí mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem.
Klíčová slova:
rabdomyolýza, metabolické myopatie, cvičením navozená myoglobinurie, poruchy beta oxidace mastných kyselin, LCHAD, VLCAD.
|