Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Radiol., 2006, roč. 60, č. 3, s. 149–156.
 
MDCTA a MRA v diagnostice zdroje subarachnoidálního krvácení 
Cihlář F.1, Pavlov V.1, Sameš M.2, Derner M.1, Hejčl A.2, Bartoš R.2 

1Radiologické oddělení, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem primář MUDr. M. Derner 2Neurochirurgické oddělení, Masarykova nemocnice, Ústí nad Labem primář MUDr. M. Sameš, CSc.
 


Souhrn:

       Cíl: Zhodnocení významu neinvazivních zobrazovacích metod, multidetektorové CT angiografie (MDCTA) a magnetické rezonanční angiografie (MRA), při detekci zdroje krvácení u pacientů se subarachnoidálním krvácením či s intracerebrálním hematomem. Materiál a metody: Do studie byli zařazeni pacienti úspěšně vyšetření pomocí MDCTA a MRA (56, resp. 54 vyšetření) v období od ledna 2004 do prosince 2005. Výsledky byly porovnávány s digitální subtrakční angiografií (DSA) nebo operačním protokolem. MDCTA byla prováděna na multidetektorovém CT s kolimací 0,75 mm, doba skenování do 10 s. MRA (1,5 T přístroj) byla prováděna 3D time-of-flight (TOF) sekvencí, šíře vrstvy 0,8 mm, čas vyšetření cca 6 min. DSA byla prováděna u pacientů bez prokazatelného zdroje krvácení nebo při nejasném nálezu na MDCTA či MRA. Výsledky: Bylo detekováno celkem 97 aneuryzmat, 2 arteriovenózní malformace (AVM) mozkových tepen a 1 trombóza žilních splavů u 100 pacientů (101 vyšetření), 81 lézí bylo příčinou krvácení. U 19 pacientů, kde nebyl prokázán zdroj krvácení, autoři provedli kontrolní DSA (20 vyšetření). V 17 případech byla indikována diagnostická DSA k doplnění neinvazivního zobrazení aneuryzmatu či AVM. Přímo operováno bez DSA bylo 31 pacientů, endovaskulární terapie byla provedena u 32 pacientů. Senzitivita pro detekci krvácejícího aneuryzmatu dosáhla pro MDCTA 95,5 % a pro MRA 92,3 % . Závěr: MDCTA a MRA jsou vhodné metody pro primární detekci zdroje subarachnoidálního krvácení. MRA diagnostika je komplikovanější a důležitý je výběr vhodných pacientů. V případě negativního či sporného nálezu na MDCTA či MRA zůstává dosud nezastupitelným vyšetřením DSA.

        Klíčová slova: subarachnoidální krvácení – intrakraniální aneuryzma – multidetektorová CT angiografie – MR angiografie
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER