Hodnocení kvality života
související s orálním zdravím
u české populace
HODAČOVÁ L.1, SMEJKALOVÁ J.2, ČERMÁKOVÁ E. 3, SLEZÁK R. 4, MAREŠ J. i
1 Ústav sociálního lékařství Přednosta: prof. PhDr. Jiří Mareš, CSc.2Ústav hygieny a preventivního lékařstvíPřednostka: doc. MUDr. Jindra Smejkalová, CSc.3Oddělení výpočetní techniky Přednosta: doc. Ing. Josef Hanuš, CSc.4Stomatologická klinikaPřednostka: doc. MUDr. Věra Hubková, CSc.Lékařská fakulta v Hradci Králové, Univerzita Karlova v Praze |
|
Souhrn:
Cílem studie bylo zhodnotit dopad orálního zdraví na kvalitu života u vzorku české populace. Studie byla provedena v souboru 684 jedinců ve věku 30-69 let pomocí české verze dotazníku „Profil dopadu orálního zdraví" (Oral Health Impact Profile, OHIP-14). Statistická analýza byla provedena pomocí Mann-Whitney případně Kolmogorov-Smirnov testu a pomocí Kruskal-Wallisovy analýzy rozptylu.
Míra reliability české verze dotazníku pro všech 14 položek dotazníku byla velmi vysoká (Cronbachovo alfa = 0,92). Nejčastěji udávaný dopad orálního zdraví na vnímanou kvalitu života (odpovědi častěji a velmi čas¬to během posledních 12 měsíců) byl u položky č. 4 - Problémy s ukusováním a/nebo se žvýkáním (9,5 %) a položky č. 3 - Bolestivý pocit v ústech (8,9 %). Studie poukázala na některé postoje vyšetřených jedinců ke svému orálnímu zdraví, estetice i již dříve realizovanému ošetření. Znalost těchto informací je důležitá pro řešení otázek rozdělování zdrojů ve zdravotnictví, hodnocení efektivity lékařských intervencí, tvorbu programů podpory zdraví. Ukazuje i orální problémy, jež jsou pacienty vnímány jako nejzávažnější, a také nejčastější situace nutící pacienta vyhledat zdravotnickou péči.
Klíčová slova:
kvalita života, OHIP, Profil dopadu orálního zdraví, mezinárodní srovnávání.
|