Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Vnitř. Lék., 50, 2004, No. 4, p. 305 - 311
 
Endoteliální poškození a aktivace koagulační kaskády během radiofrekvenční katétrové ablace 
Bulava A.1, Slavík L.2, Fiala M.1, Heinc P.1, Luběna L.1, Lukl J.1, Krčová V.2, Indrák K.2 

1I. interní klinika Lékařské fakulty UP a FN, Olomouc, přednosta prof. MUDr. Jan Lukl, CSc. 2Hemato-onkologická klinika Lékařské fakulty UP a FN, Olomouc, přednosta prof.MUDr. Karel Indrák, DrSc.
 


Souhrn:

       Cíl studie: Určit míru systémové aktivace koagulační kaskády a zhodnotit trombogenní efekt radiofrekvenčních katétrových ablací. Metody a výsledky: Byly sledovány markery aktivace koagulační kaskády (D-dimery [DD]), aktivace fibrinolytického systému (tkáňový aktivátor plazminogenu [t-PA] a jeho inhibitor [PAI-1]) a markery endoteliálního poškození (von Willebrandův faktor [vWf]) u 50 pacientů podstupujících katétrovou ablaci. Hladiny těchto látek byly stanovovány v čase T0 - na počátku vyšetření, T1 - po dokončení diagnostické části elektrofyziologického vyšetření, T2 - po dokončení všech aplikací radiofrekvenční energie a T3 - za 24 hodin po T2. Hladiny vWf byly signifikantně zvýšeny v čase T1 oproti hodnotám v T0 (p < 0,001) a dále rostly po dokončení procedury v čase T2 (p < 0,05). Hladiny t-PA byly rovněž zvýšeny v čase T1, avšak po aplikacích radiofrekvenční energie bylo další zvýšení v čase T2 pouze nesignifikantní. Koncentrace PAI-1 byly v čase T2 signifikantně sníženy ve srovnání s hodnotami v čase T1 (p < 0,001). Hladiny DD signifikantně rostly v průběhu celé procedury a zvýšené hodnoty přetrvávaly i po 24 hodinách (p < 0,001). Hladiny vWf a t-PA v čase T2 korelovaly s celkovým časem aplikace radiofrekvenční energie. U pacientů podstupující isolaci plicních žil pro fibrilaci síní byla nalezena signifikantně vyšší aktivace koagulační kaskády ve srovnání s pacienty podstupující katétrovou ablaci pro jiné arytmie. Podskupina pacientů léčená antikoagulační léčbou před výkonem měla nižší vzestup hladin DD v čase T1 a T2 ve srovnání s pacienty neléčenými (p < 0,05). Závěr: Radiofrekvenční katétrové ablace aktivují koagulační kaskádu. Aplikace radiofrekvenční energie dále zvyšuje systémový trombogenní stav a tento efekt je „závislý na dávce“. Rizikovou skupinu tvoří pacienti podstupující katétrovou izolaci plicních žil.

        Klíčová slova: Katétrové ablace - Komplikace - Koagulační systém - Trombus - Izolace plicních žil
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER