Arteriovenózní píštěl j ako komplikace biopsie ledvin
Horčička V. jun.l, Krejčí K., Zadražil J., Vrublovský P. Jabry , Kócher M , Bachleda P.
lIII. interní klinika Lékařské fakulty UP, Olomouc, přednosta prof. MUDr. V. Ščudla, CSc. Radiologická klinika Lékařské fakulty UP, Olomouc, přednosta prof. MUDr. J. Nekula, CSc. I. chirurgická klinika Lékařské fakulty UP Olomouc, přednosta prof. MUDr. V. Král, CSc. |
|
Souhrn:
Biopsie ledvin je dnes považována za poměrně bezpečnou a rutinní vyšetřovací metodu v nefrologii. Její rozvoj byl umožněn rozšířením sonografie a zavedením moderních automatických bioptických souprav. Mezi poměrně časté komplikace biopsie patří makrohematurie, perirenální hematomy a AV fistule. Většina komplikací je klinicky nevýznamných. Asi 30 % píštělí spontánně nezaniká a postupná remodelace cévního řečiště v povodí píštěle může vést k rozvoji komplikací.
V předkládaném sdělení informujeme o případu 551eté ženy, kdy se 24 hodin po biopsii ledvinného štěpu sonograficky zjištěná arteriovenózní píštěl během jednoho měsíce spontánně uzavřela, 401eté ženy, u níž 5 dnů po biopsii došlo k progresi subkapsulárního hematomu a manifestaci píštěle, a 351etého muže, u kterého ó let po biopsii došlo postupně k rozvoji arteriovenózní píštěle s nezvladatelnou hypertenzí, hypercirkulačním syndromem a deteriorací funkce transplantované ledviny. Superselektivní embolizace vedla k úpravě oběhových důsledků cévního zkratu, ale neměla příznivý vliv na funkci ledviny.
Rozbor dosavadních zkušeností ukazuje, že přímá ultrazvuková kontrola biopsie je efektivní. Protože manifestace možných komplikací biopsie nemusí bezprostředně navazovat na výkon, má ultrazvukové sledování nativních i transplantovaných ledvin po biopsii své opodstatnění a to i s delším časovým odstupem od provedeného zákroku.
Klíčová slova:
Biopsie ledvin - Komplikace biopsie ledvin - Arteriovenózní píštěl
|