Souhrn:
Cíl studie: Sledovat a porovnat některé biochemické změny v krvi a moči v časné fázi experimentálního modelu sepse.
Typ studie: Experimentální, prospektivní studie.
Název a sídlo pracoviště: JIP I. interní klinika LF UK a FN Plzeň, ARK FN u svaté Anny v Brně. Materiál a metoda: 12 prasat o hmotnosti 24 kg (18; 30) bylo sledováno po dobu 12 hodin po navození experimentální, objemově resuscitované G" sepse kontinuální intravenózní infuzí Pseudomonas aeruginosa. V rámci původního experimentálního protokolu zaměřeného na výzkum úlohy NO a oxidačního stresu na splanchnickou cirkulaci a metabolismus jsme v hodinových intervalech sledovali hemodynamiku a diurézu. V časových intervalech To, T2,T6 a T12 bylo prováděno biochemické vyšetření moče a krve. V krvi byly sledovány hodnoty acidobazické rovnováhy, krevní plyny, laktát, ionty a kreatinin. V moči bylo sledováno pH, natrium, kalium, kreatinin a osmolalita.
Výsledky: Rozvoj metabolické acidózy, pozorovaný již v T2, vedl v T12 k signifikantnímu poklesu pH moče z 6,2 (5,0; 8,0) na 5,5 (5,0; 7,2). Sepse vedla k retenci natria a kalia, přičemž jejich vzájemný poměr se vyvíjel náhodně. Osmolalita moči signifikantně poklesla z 664 mmol . kg1 (489; 811) na 338 mmol . kg1 (167; 625).
Závěr: Po navození experimentální sepse jsou biochemické změny v krvi během několika hodin následovány změnami moče. Využitelnost těchto časných změn v klinické praxi je nutno podrobit další analýze.
Klíčová slova:
sepse - metabolická acidóza - pH moče
|