Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Prakt. Lék., 2004, 84, No. 11, p. 632-637.
 
Betablokátory v léčbě chronického srdečního selhání. Velké léčebné, dosud málo využívané možnosti 
WIDIMSKÝ J. 

Subkatedra kardiologie IPVZ, Klinika kardiologie IKEM, Praha, přednosta doc. MUDr. J. Kautzner, CSc.
 


Souhrn:

       Betablokátory představují výrazný pokrok v léčbě chronického srdečního selhání, jak to doložila celá řada mortalitních studií. Příznivý účinek betablokátorů na mortalitu a morbiditu byl zjištěn u nemocných již léčených inhibitory ACE a diuretiky. Betablokátory snižují celkovou mortalitu o 36 % a snižují výrazně i mortalitu na náhlou smrt. Betablokátory také dlouhodobě zlepšují výrazně systolickou funkci levé srdeční komory a vrací remodelaci levé komory směrem k normě. Na jejich účinku se uplatňuje několik faktorů, mezi nejvýznamnější patří antiarytmický a antiischemický vliv betablokátorů, jakož i ochrana myokardu proti katecholaminové toxicitě. Přerušení léčby betablokátory vede ke zhoršení klinického stavu nemocných. Nelze v léčbě užívat všechny betablokátory, ale pouze karvedilol, bisoprolol a retardovaný metoprolol sukcinát. Léčba začíná nízkými dávkami, které se postupně titrují k vyšším dávkám. Kombinace léčby betablokátory s inhibitory ACE má pak největší vliv na celkovou mortalitu, neboť ji snižuje o 46 %. Výsledky 2 evropských registrů diagnostiky a léčby srdečního selhání, prvý IMPROVEMENT of HF u praktických lékařů, druhý EuroHeart Failure Survey v nemocnicích, zahrnující každý kolem 11 000 nemocných, shodně ukázaly, že betablokátory se nedostatečně používají v léčbě chronického srdečního selhání. Léčba nemocných starších 70 let je ještě horší. Nedostatečná se jeví léčba betablokátory, a zejména kombinací inhibitorů ACE s betablokátory. Touto účinnou kombinací je léčena jen jedna pětina pacientů v Evropě a jedna čtvrtina nemocných u nás. Léčba chronického srdečního selhání není zdaleka optimální ani u nás, ani v Evropě a vyžaduje rychlé zlepšení. Zatím klinická praxe kulhá na obě nohy za poznatky vědy! Je překvapivé, že stav v nemocnicích není v Evropě lepší než stav léčby u praktických lékařů v Evropě. Nedostatky ve farmakoterapii nemocných s chronickým srdečním selháním lze však zčásti vysvětlit skutečností, že revoluční změna úlohy betablokátorů z původně kontraindikovaných za absolutně indikované nastala teprve koncem 90. let a většina hlavních studií byla uveřejněna teprve v roce 1999. Lze tedy doufat, že se situace nyní zlepší u nás i v Evropě.

        Klíčová slova: betablokátory - srdeční selhání - IMPROVEMENT of HF - EuroHeart Failure Survey - stav léčby srdečního selhání v Evropě a u nás.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER