Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čes. Gynek. 68, 2003, č. 2 s. 68-71
 
Význam pravidelně opakovaného screeningu genitální chlamydiózy u dospívající mládeže 
Pospíšil L.1, Štroblová H.2, Pejčoch M.3, Anton M.4, Pohanka M.4, Čanderle J. Věžník Z.1, Medková Z.4  

1Výzkumný ústav veterinárního lékařství Brno, ředitel doc. MVDr.M. Toman, CSc. 2Oddělení klinické mikrobiologie FN Brno, primář MUDr. A. Ševčíková 3Krajská hygienická stanice Brno, ředitel MUDr. D. Hrubá 4Gynekologicko-porodnická klinika, LF MU Brno, přednosta prof. MUDr. P. Ventruba, DrSc.
 


Souhrn:

       Cíl: Zjištění prevalence genitální chlamydiózy u obdobné skupiny probandů jaká byla vyšetřena před dvěma roky. Výsledky porovnat s výsledky tehdejšími ve snaze potvrdit příznivý dopad osvěty a opakovaného screeningu na pokles prevalence této nákazy. Dalším cílem je upřesnit epidemiologická data o genitální chlamydióze v zemích bývalého „východního bloku“ a současně posoudit, která metoda průkazu je pro screening nejvhodnější. Typ studie: Prospektivní epidemiologická studie opakovaného screeningového vyšetření genitální chlamydiózy u mládeže a srovnání metod její detekce. Název a sídlo pracoviště: Výzkumný ústav veterinárního lékařství, Oddělení klinické mikrobiologie Fakultní nemocnice Brno, Krajská hygienická stanice, Gynekologicko-porodnická klinika LF Masarykovy univerzity, Brno. Metodika: Probandy byli žáci a žákyně dvou brněnských zdravotnických škol a soukromého gymnázia starší 18 roků (n=232, z toho 33 chlapců, 199 dívek). Z močového sedimentu prvního proudu ranní moči byl proveden přímý průkaz C. trachomatis ligázovou reakcí (LCR), polymerázovou reakcí (PCR), ELISA a přímou imunofluorescencí (IF). Výsledky: Shodný pozitivní nález C. trachomatis čtyřmi použitými metodami byl ve 4 vzorcích moči, tj. 1,7 %. Výsledky LCR a PCR byly vzájemně shodné (4x), ELISA kromě těchto shodných výsledků byla navíc jedenkrát pozitivní a IF ještě v dalších čtyřech případech (celkem 9x). Závěr: Screeningové vyšetření genitální chlamydiózy v ranní moči u žáků středních škol čtyřmi metodami potvrdilo výrazný pokles prevalence ve srovnání s obdobnou skupinou adolescentů vyšetřenou v městě Brně před dvěma roky (1,7 a 8,8 %). LCR a PCR vyzněly pozitivně 4x, ELISA 5x, IF 9x. Výsledky LCR a PCR byly shodné, ELISA a IF kromě shodných nálezů s předchozími testy vykázaly další pozitivitu. Použité neinvazivní metody jsou vhodné pro screening latentní genitální chlamydiózy a tím nepřímo i pro její prevalenci. Autoři na základě vlastních zkušeností i jiných autorů doporučují ligázovou řetězovou reakci (LCR).

        Klíčová slova: C. trachomatis, adolescents, screening
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER