Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Vnitř. Lék., 48, 2002, No. 1, p. 45-49
 
Chronická myeloidní leukémie jako model moderní necytostatické léčby maligních chorob. Od Virchowa po STI 571.  
Mayer J. 

Interní hematoonkologická klinika Fakultní nemocnice Brno, pracoviště Bohunice, přednosta prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.
 


Souhrn:

       Chronická myeloidní leukémie (CML) byla popsána poprvé v polovině 19. století. Až o 100 let později se objevila první cytostatika. Byť byl Ph 1 chromosom, hlavní cytogenetický marker CML, popsán již v roce 1960, většina podrobnějších molekulárních poznatků o CML pochází až z 80. let 20. století a z pozdější doby. Pro CML je klíčová translokace t(9;22)(q34;q11), vedoucí ke vzniku chimerického genu a tím i proteinu BCR-ABL. Protein ABL má tyrozinkinázovou aktivitu, která je v proteinu BCR-ABL deregulována, což způsobuje v leukémické buňce kaskádu dalších patologických procesů a její malignizaci. V 90. létech 20. století byla syntetizována látka STI 571, která je blokátorem ABL tyrozinkinázové aktivity. Dosud uveřejněná data o efektivitě tohoto léku u CML jsou pozoruhodná a lék má minimální toxicitu. Je nutno však upozornit, že preparát je v klinickém zkoušení teprve od roku 1998. Z podstaty jeho mechanismu účinku také vyplývá, že působí na následek, nikoliv na prvotní příčinu choroby. Nicméně je zřejmé, že vývoj protirakovinných preparátů půjde jednoznačně tímto necytostatickým směrem.

        Klíčová slova: Chronická myeloidní leukémie - STI 571
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER