Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Rehab. fyz. Lék., 11, 2004, No. 3, p. 111–117
 
MĚKKÉ STRUKTURY KOLENNÍHO KLOUBU A PORUCHY MOTORICKÉ KONTROLY 
Mayer M.1,2, Smékal D.1 

1Katedra fyzioterapie a algoterapie Fakulty tělesné kultury UP, Olomouc, přednosta doc. MUDr. J. Opavský, Csc. 2Klinika rehabilitačního a tělovýchovného lékařství LF UP a FN, Olomouc, přednostka MUDr. J. Malinčíková, Ph.D.
 


Souhrn:

       Poškození měkkých struktur kolenního kloubu představuje jak co incidence, tak co do závažnosti důsledků stále narůstající problém v populaci v nejproduktivnějším věku. Rozvoj a aplikace moderních technologií, zejména počítačem podporované polyelektromyografie, trojdimenzionální kinematiky, tenzometrické kinetiky a funkčního zobrazování přinesly zcela nový vhled do patogeneze poruch pohybového systému. Stále více studií ukazuje, že jedním z klíčových faktorů vzniku lézí měkkých struktur kolenního kloubu je narušení neuromotorické (nervosvalové) kontroly dynamické stabilizace kolenního kloubu a její zpětné kontroly. Mezi stavem měkkých tkání kolenního kloubu a propriocepcí je obousměrný těsný vztah – každé narušení měkkých struktur se okamžitě projeví v poruše propriocepce, a to dále zhoršuje kontrolu dynamické stabilizace kloubu. Jedním z nejdůležitějších faktorů, majících vztah k poškození předního zkříženého vazu, je časové rozložení stabilizace v posterioanteriorním a v mediolaterálním směru zejména ve stojné fázi chůzového cyklu, při doskoku, při korekci silových momentů působících dopřednou translaci tibie. Etiologie náchylnosti ženského kolenního kloubu k poškození jeho měkkých struktur je komplexní. Hlavní příčiny můžeme rozdělit na anatomické a biomechanické, hormonální a neuromotorické. Každý trénink dynamické stabilizace (například i bederní páteře, ramene apod.) vychází z představy provázanosti propriocepce, neuromotoriky, stavu měkkých tkání a kloubních struktur vůbec. Při navrhování ortéz se nyní nezkoumá jen biomechanická stabilizace segmentu (kolenního kloubu), ale také to, jak pomůcka ovlivňuje neuromotoriku – časovanísvalů při konkrétnímúkolu a senzorickou aferentaci zesegmentu. Interdisciplinární a pomezní oblast, kde se protínají problematika ortopedická, traumatologická, neurofyziologická, biomechanická, kineziologická, fyzioterapeutická, ortetická (abychom jmenovali jen některé obory), se dynamicky bouřlivě rozvíjejí díky technickému a technologickému pokroku i zásluhou změny myšlenkových paradigmat a konceptů. Další poznatky rozšiřující naše poznání a bezprostředně sloužící prospěchu pacientů se dají očekávat.

        Klíčová slova: koleno, poranění, motorická kontrola, přední zkřížený vaz, rehabilitace
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER