Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2004, 143, pp. 31–33.
 
Psychosomatika v současné době 
Šavlík J., Hnízdil J. 

Fakultní poliklinika VFN, Praha
 


Souhrn:

       Autoři v krátkém přehledu rekapitulují vývoj psychosomatiky, resp. behaviorální či antropologické medicíny, a zdůrazňují, že nejde o medicínské obory, ale způsoby myšlení, které se snaží do přírodně-vědní klasické medicíny uvést poznatky věd humanitních a soustředěnost současné medicíny na nemoc přeorientovat na nemocného člověka. Historicky nový směr těchto snah je systémový přístup, který vede k obecné teorii systémů, resp. kybernetice. To jsou matematicko-logické vědy, které lze uplatnit ve všech situacích, kde jde o řešení problémů velmi složitých, komplexních jevů. Problém člověka ve zdraví a nemoci nepochybně takovou komplexitou je. I systémové teorie se vyvíjejí, rovněž tak jejich uvádění (implementace) do medicíny. Důkazem je formulace bio-psycho-sociálního přístupu nebo hnutí rodinné (systemické) terapie.

        Klíčová slova: systémový přístup, obecná teorie systémů, kybernetika, biopsychosociální přístup, rodinná (systemická) terapie.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER