Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2004, 143, pp. 15–20.
 
Analýza textury ultrasonogramů – nová kvalita v diagnostice tyreopatií? 
Sucharda P., Smutek D., 1Šára R. 

3. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha 1Centrum strojového vnímání, Elektrotechnická fakulta ČVUT, Praha
 


Souhrn:

       Ultrasonografie je všeobecně uznávanou metodou v diagnostice difuzních i ložiskových onemocnění štítné žlázy. Její hlavní omezení spočívá v neschopnosti lidského zraku analyzovat všechny informace, které ultrasonogram obsahuje; kromě toho je míra subjektivity hodnocení, daná zejména zkušeností vyšetřujícího, větší než u jiných zobrazovacích metod. Počítačová analýza textury ve spojení s automatickou klasifikací může představovat účinný nástroj, schopný bezprostředně po standardním vyšetření určit typ difuzního postižení s přesností až 100 %. Z řady postupů, které jsme v uplynulých letech vyzkoušeli, se nejlépe osvědčila kombinace prostorových, kookurenčních a systematicky konstruovaných příznaků, vybíraná selekční metodou, založenou na velikosti klasifikační chyby. Testováno bylo několik klasifikačních přístupů, z nichž optimální byl Bayesův klasifikátor doplněný o kritérium majority.

        Klíčová slova: štítná žláza, autoimunitní tyreoiditida, ultrasonografie, strojové vnímání, analýza textury, kookurence, automatická klasifikace.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER