Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2004, 143, pp. 553–555.
 
Hypoplazie trachey s tracheálním bronchem jako příčina komplikací po korekci Fallotovy tetralogie 
Tláskal T., Vojtovič P., Bartáková H., 1Marková M., 1Kabelka Z. 

Dětské kardiocentrum FNM, Praha 1Klinika ušní, nosní, krční 2. LF UK a FNM, Praha
 


Souhrn:

       Kojenec s Fallotovou tetralogií a hypoplazií anulu pulmonální chlopně, úzkými větvemi plicnice, pravostranným aortálním obloukem a levostrannou horní dutou žilou se podrobil korekci ve věku 10 měsíců. Výtokový trakt pravé komory byl rozšířenmonokuspidální transanulární záplatou. Pooperační průběh byl nepříznivě ovlivněn respiračními komplikacemi způsobenými tracheálním bronchem a hypoplazií trachey, které předoperačně nebyly diagnostikovány. Extrémní emfyzém pravého horního a středního laloku zásadně zhoršil hemodynamiku. Byly nutné opakované reoperace. Horní a střední lalok pravé plíce bylo nakonec nutné resekovat, hypoplastickou tracheu rekonstruovat perikardiální záplatou a pulmonární homográft musel být implantován do pulmonální pozice. O rok později bylo nutné homográft vyměnit a provést plastiku trikuspidální chlopně z důvodů závažné pulmonální a trikuspidální regurgitatce a dilatace pravé komory, které se vyvinuly v důsledku zvýšeného tlaku v plicním cévním řečišti. V současné době je pacient tři roky po původní operaci v dobrém klinickém stavu.

        Klíčová slova: vrozená srdeční vada, Fallotova tetralogie, hypoplazie trachey, tracheální bronchus, plastika trachey, kardiochirurgie, komplikace, reoperace, dítě, kojenec.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER