Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2005, 144, pp. 377–382.
 
Pentraxin 3 v zánětlivé a imunitní odpovědi 
Kuneš P. 

Kardiochirurgická klinika FN a LF UK, Hradec Králové
 


Souhrn:

       Pentraxin 3 (PTX3) je prvním a dosud nejdůležitějším proteinem z nové skupiny tzv. dlouhých pentraxinů. Svou strukturou a funkcí se PTX3 do značné míry podobá klasickým neboli krátkým pentraxinům, C-reaktivnímu proteinu a sérovému amyloidu P. V některých důležitých jednotlivostech se ale PTX3 od klasických pentraxinů liší. Podrobnosti o těchto rozdílech přináší následující článek. Všechny tři uvedené pentraxiny se podílejí na obraně organizmu před pronikajícími patogenními mikroorganizmy a na odstraňování vlastních apoptotických buněk, kdy chrání organizmus před rozvojem autoimunitních reakcí. Funkčním protipólem pentraxinu 3 je TNFα. Fyziologický průběh obranných reakcí vyžaduje koordinovanou aktivitu obou působků. Je-li rovnováha mezi nimi porušena, dochází v závislosti na převažující nebo chybějící aktivitě jednoho z působků ke zvýšené náchylnosti organizmu k některým infekcím, vyvolaným zejména podmíněně patogenními fungálními původci, anebo k poškození organizmu reakcemi obranného zánětu. Přehledný článek pojednává o významu pentraxinu 3 na základě současných informací.

        Klíčová slova: pentraxin 3, C-reaktivní protein, cytokiny, komplementový systém, apoptóza, dendritické buňky, T lymfocyty, Aspergillus fumigatus.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER