Na úvodní stránku ČLS JEP ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. Ev. PURKYNĚ
Časopisy - Článek
Na úvodní stránku ČLS JEP Aktuality O Společnosti O nakladatelském středisku Časopisy Vyhledávání Knihy Supplementa Katalog
 
  Anglicky / English version Čas. Lék. čes., 2004, 143, pp. 227–230.
 
Pohled na třicet let anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Novinky a perspektivy 
Drábková J. 

Oddělení chronickér esuscitační a intenzivní péče FN Motol, Praha
 


Souhrn:

       Anesteziologie se stala součástímoderní perioperačnímedicíny; rozpracovaly se neuroaxiální blokády. Krátce účinné a dobře řiditelné látky se podávají z perfuzorů jako složky totální intravenózní anestezie. Ústup od halotanu a oxidu dusného je signifikantní. Velmi nízký, dokonce prenatální i velmi pokročilý věk přestaly být kontraindikací anestezie. Situace u nás se vyrovnala světové na velkých pracovištích, schází však základní výzkum. Kardiopulmonální resuscitace přejala celosvětová konsenzuální metodická doporučení z roku 2000. Intenzivní medicína se zaměřuje stále více na patofyziologii až po subcelulární úroveň, na protektivní režimy umělé ventilace, na snížení invazivity, na zvýšení celkové rezervy pacienta ke zvládnutí kritické zátěže. Do popředí postupují etické otázky, medicínské a ekonomické diskuse o mezích kritické medicíny.

        Klíčová slova: perioperační medicína, anesteziologie, kardiopulmonální resuscitace, intenzivní medicína, lékařská etika kritických stavů.
       

Objednat toto číslo jako - FYZICKÁ OSOBA nebo PODNIKATELSKÝ SUBJEKT

  ZPĚT NA OBSAH  
 
 
| HOME PAGE | KÓDOVÁNÍ ČEŠTINY | ENGLISH VERSION |
©  1998 - 2008 ČESKÁ LÉKAŘSKÁ SPOLEČNOST J. E. PURKYNĚ
Výroba: NT Servis, s.r.o., provozovatel serveru P.E.S. consulting, s.r.o.
WEBMASTER